Haberler

Jeotermal enerji nedir? – GeoVision raporunda harika bir genel bakış

Hidrotermal kaynaklar bilgi-grafiği (kaynak: DOE / GeoVision raporu)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 6 Haz 2019

ABD Enerji Bakanlığı jeotermal enerji konusundaki yeni yayınlanan raporu GeoVision’da, "Jeotermal Enerji Nedir?" konusuna genel bir bakış sunuyor.

Son yayınlanan GeoVision raporunda, ABD Enerji Bakanlığı, yalnızca “Jeotermal Enerji”nin ne olduğunu açıklayan harika bir bölüm sunmaktadır.

Raporda farklı jeotermal kaynak sınıfları, ısı pompası kaynakları, hidrotermal kaynaklar ve gelişmiş jeotermal sistemler ele alınmaktadır.

Genel bir bölümde, farklı sıcaklıklarda Lindal Diyagramı ve jeotermal ısı kaynaklarının olası kullanımı konusunda büyük bir yineleme sağlayan jeotermal enerji üretimini ele alınmaktadır.

Jeotermal enerji faydalarında, bölüm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut kaynaklara, ekonomik faydalara, elektrik üretiminin ve şebeke hizmetlerinin güvenilirliğine bakmakta ve jeotermal tesislerin sağladığı büyük kapasite faktörlerini vurgulamaktadır.

Bundan ziyade, çevre ve verimlilik faydalarını açıklamaya devam eden bölüm, aynı zamanda jeotermal kalkınmanın önündeki teknik engelleri de paylaşıyor.

Teknik olmayan engeller bölümü, jeotermal enerjiye yönelik toplumsal kabullenme ve algı bağlamında jeotermal enerji için büyük bir yokuş yukarı savaşı verildiğine ilişkin oldukça ilginç bir analiz sunmaktadır.

Raporun ilgili bölümlerine buradan (pdf) ulaşabilirsiniz ve indirebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy