Haberler

Jeotermal enerji üzerine yapılacak araştırmalarda Çin-Belçika işbirliği

Xiongan yeni endüstri bölgesi, Çin (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 31 Eki 2018

Çin ve Belçika, jeotermal enerji konusunda Belçika'nın araştırma kuruluşu VITO'nun kaynağın değerlendirilmesine ilişkin özel ilgisi ile yenilenebilir enerji konusunda daha fazla işbirliği yapacaklar.

Çin’in Pekin Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Çin-Belçika Yeşil Enerji Günü, Çin-AB’nin temiz enerjiye geçişi artırma çabalarına işaret etti. Daha fazla işbirliği ve araştırma ile yenilenebilir enerjinin yakın gelecekte fosil yakıtlarla rekabet edeceği umudu ile jeotermal enerji, büyük ölçüde dokunulmamış olmasına rağmen, Çin’deki büyük potansiyel ile önemli bir konu olmaktadır.

Çin Yayınları Global Times muhabiri Zhou Zheng (GT), Bejing’deki Yeşil Enerji Günü çerçevesinde Çin’deki jeotermal enerjinin olanaklarını tartışmak üzere, sürdürülebilir enerji ve çevre koruma teknolojilerine odaklanan Avrupalı bağımsız bir araştırma ve teknoloji kuruluşu olan VITO’nun genel müdürü Dirk Fransaer ile görüştü.

GT: Çin, kirliliğin üstesinden gelmeye ve kömürden doğal gaza geçmeye kararlı. Tüm yeşil enerji seçenekleri arasında jeotermal enerjide ne gibi avantajlar görüyorsunuz? Çin’de geliştirilmeye açık potansiyel nedir?

FRANSAER: Jeotermal enerji daha yeşildir. Jeotermal enerjiyle hem ısı hem de elektrik üretebilirsiniz. Ve ısı üretmek için kullanmanın maliyeti, gazdan daha azdır.

Yani tüm ekonomik ve ekolojik faydalara sahipsiniz. Diğer bir avantajı da, rüzgar ve güneş enerjisi gibi diğer yeşil enerji türlerine kıyasla hava koşullarına bağımlı olmaksızın stabil olmasıdır.

Ama jeotermal enerji, kentsel alanlar gibi, insanların yaşadığı bölgelerde kullanmalı. Pekin’de, örneğin, merkezi bir ısıtma sistemi var. Halihazırda bir gaz santraline dönüşmüş olmasına rağmen, şu anda bir kömür tesisinden beslenen ısı şebekelerine sahipsiniz. Jeotermal enerjiye geçmek için yapmanız gereken tek şey, yere delik açmak ve bağlantıyı kurmak. Yani Çin’de, bu enerji formunu kullanmak kolay ve ucuz olurdu.

GT: Çin ve Avrupa ülkeleri arasındaki jeotermal enerji işbirliği açısından mevcut durum nedir?

FRANSAER: Çin ve Avrupa hem iklim değişikliğiyle mücadele etmek hem de temiz enerji kullanmak istiyorlar. AB’de, İzlanda gibi, Çin şirketleriyle ısı tedarikinde jeotermal enerji geliştirmek için ortak girişimler kurmuş ülkeler var. Bazı projeler Kuzeybatı Çin’in Shaanxi Eyaleti Xi’an’da ve Xiongan Yeni Bölgesi’nin bir parçası olan Xionxxian’da gerçekleştirildi. Çin hükümeti ve Avrupa ülkelerindeki hükümetler buna çok dikkat ettiler, ancak jeotermal enerji konusundaki işbirliği hala erken aşamada.

Röportaj ayrıca, Çin ve Avrupa ülkeleri arasındaki jeotermal araştırmalar, Ziongan’da bir jeotermal pilot projeye katılma konusunda Belçikalı VITO firmasının ilgisini ve Çin-Belçika işbirliğinin şimdiye kadar nasıl çalıştığını tartışıyor.

Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy