Haberler

Jeotermal enerji ve ısı için doğal gaz kuyularının yeniden değerlendirilme fizibilitesi

Fort Nelson, British Columbia / Kanada'da çalışma kampı (kaynak: flickr / mfoubister, creative commons)
Cannur Bozkurt 26 Eyl 2019

Kanada'nın British Columbia eyaletinde yapılan bir ön fizibilite çalışması, Clarke Gölü'nde, BC Gölü'ndeki jeotermal enerji ve ısı üretimi için yeni doğal gaz kuyularının yeniden değerlendirilme fizibilitesini ortaya koyuyor.

Geoscience BC tarafından British Columbia / Kanada’da yayınlanan yeni bir fizibilite çalışmasında, jeotermal enerji ve ısı üretmek için pilot bir tesise ev sahipliği yapmak üzere Clarke Lake Field doğal gaz alanını yeniden kullanma potansiyelini değerlendirmektedir.

Clarke Gölü Jeotermal Ön Fizibilite Çalışması olarak adlandırılan rapor, Fort Nelson’ın güneyinde bulunan Clarke Gölü Gaz Sahası’na yakın iki potansiyel alanı değerlendirmektedir. Ekonomik uygulanabilirliği anlamanın ilk adımı olarak, potansiyel maliyetler ve gelirlerin yanı sıra teknoloji önerileri ve gerekli izin sürecinin ana hatlarını çizilmektedir.

Fort Nelson Şefi Sharleen Gale: “Fort Nelson First Nation, Geoscience BC tarafından, ev halkımızın hemen bitişiğindeki ve binlerce yıldır yaşadığı bölgemizde bulunan jeotermal kaynak fırsatlarını vurgulayan çalışmaları için minnettar. Dünyada jeotermal enerjiye erişebileceğiniz pek çok yer yok – kuzeyde devrim yapılabilir! Bölgemizde gıda güvenliği, enerji bağımsızlığı ve çeşitli ekonomik fırsatlar sağlayabilecek temiz, yenilenebilir enerji arayışı için bu eşsiz fırsat için minnettarız… olanaklar sınırsız!!!” açıklamalarında bulundu.

Geoscience BC İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bilimsel Başkanı Carlos Salas, “Bu çalışma, kuzeydoğu Britanya Kolombiyası’nda jeotermal enerji ve ısı üretmek için terk edilmiş petrol ve doğal gaz alanlarının kullanılması fikrine ilk rakamları koyuyor. Bölgede kullanılan elektrik çoğunlukla gaz üretiyor ya da Alberta’dan ithal ediliyor, bu nedenle yerel elektrik üretimini artırmanın yanı sıra, sera gazı emisyonlarını azaltma ve bölgeye yeni ve çeşitlendirilmiş ekonomik fırsatlar getirme konusunda gerçek bir potansiyel var.” dedi.

Raporda, birleşik bir jeotermal enerji ve ısı tesisi potansiyeli olduğu ve geliştirme maliyetleri için geri ödeme süresinin 12 ila 24 yıl arasında olacağı sonucuna varıldı. Halka açık ısıtma ve endüstriyel müşteriler de dahil olmak üzere potansiyel müşterileri enerji ve ısı için kullanır. Raporda ayrıca, bir jeotermal tesisin tesisten ısı kullanan seralar ve kripto-para birimi madencilik işlemlerini cezbetme potansiyeli dahil olmak üzere kolaylıklar üretmeye yardımcı olabileceği gelecekteki fırsatlar da belirleniyor.

Bilgilere Erişim

Clarke Gölü Jeotermal Fizibilite Öncesi Çalışması, Geoscience BC tarafından bölgede yapılan önceki üç çalışmanın detaylarını kullanır. Bunların her birine ve raporun tamamına erişim bağlantıları aşağıda bulunabilir:

Kaynak: ThinkGeoEnergy