Haberler

Jeotermal gelişim, Nevada Eyaletindeki yerel topluluklara yardımcı olabilir

Nevada'da McGinness Hills II santrali (Kaynak: Ormat)
Cannur Bozkurt 23 Eyl 2019

Kamu alanlarının jeotermal kalkınmaya açılması önerisi, yerel bir yayında yer alan bir görüşe göre Nevada eyaletinin yerel ekonomisine çok faydalı olabilir.

Reno gazetesinde yer alan Blake Guinn’in makalesinde Nevada’daki kırsal toplulukların jeotermal gelişiminden nasıl yararlanabileceğini belirtildi. Arazi Yönetimi Bürosu’nun Nevada’daki kamu alanlarını (141 kamu parseline kadar) jeotermal enerji üretimine açma önerisi haberde yer aldı.

Nevada eyaleti şu ana kadar yenilenebilir enerji kaynakları konusunda iyi bir deneyime sahip. The Western Way’in yaptığı ekonomik etki araştırmasına göre, Nevada’da bulunan 29 kırsal yenilenebilir proje, yerel ekonomi için toplam 7.9 milyar dolar kazandırmış ve 12.000 kişiye iş imkanı sağlamıştır,  ki bu da 947.3 milyon dollar ücrete eşdeğerdir.

Yazar aynı zamanda Kongrenin Kamu Alanında Yenilenebilir Enerji Geliştirme Yasası üzerinde harekete geçmesini talep ediyor. Bu tasarı, yerel topluluklara daha da fayda sağlayacak yeni bir gelir paylaşım mekanizması sağlayarak, kamuya açık alanlarda jeotermal enerji üretimini teşvik edecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy