Haberler

Jeotermal kalkınmaya yönelik çevresel etki azaltma önlemleri hakkında rapor

Rapor kapak görseli (kaynak: GEOENVI)
Cannur Bozkurt 6 Oca 2020

AB tarafından finanse edilen ve EGEC tarafından koordine edilen GEOENVI projesi, jeotermal kalkınma için (çevresel) etki azaltma önlemleri hakkında bir rapor yayınladı.

AB tarafından finanse edilen GEOENVI projesi, derin jeotermal enerjinin Avrupa’nın gelecekteki enerji arzındaki rolünü gittikçe daha sürdürülebilir bir şekilde oynayabileceğinden emin olmak ve çevresel endişeleri cevaplamak için sağlam bir strateji oluşturmak amacını taşımaktadır. En iyi uygulamaların değişimini ve seçilen alanlarda uyumlaştırılmış yöntemlerin testini sağlamak ve daha sonra Avrupa çapında yaygınlaşmasını kolaylaştırmak için tüm jeotermal paydaşlarla çalışacaktır. Proje Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı tarafından finanse edilmekte ve EGEC tarafından koordine edilmektedir.

Proje kapsamında, jeotermal kalkınmaya yönelik Etki Azaltma Önlemleri hakkında bir rapor yayınlandı. İngilizce yayınlanan rapora buradan erişebilirsiniz.

Rapor, olumsuz etkilerin olasılığını azaltmak ve sonuçlarını jeotermal proje geliştirme sırasında insan faaliyetleri tarafından belirlenen çevresel etkilere ilişkin izleme ve azaltma önlemlerine odaklanmaktadır. Jeotermal tesislerde çalışanların sağlık ve güvenlikle ilgili etkileri ve riskleri, jeotermal projelerin sağlık ve güvenlik yönetimi programları tarafından sıkı bir şekilde düzenlendiği ve reçete edildiği için bu analize dahil edilmemiştir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy