Haberler

Jeotermal kaynağın Lahey ısı ağına bağlanması için yeşil ışık yandı

Lahey jeotermal ısıtma tesisi (kaynak: Haagse Aardwarmte Leyweg)
Cannur Bozkurt 15 Ağu 2019

Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı (EZK), jeotermal kaynakları Hollanda'nın Lahey kentindeki yerel ısı şebekesine bağlama planlarına izin verdi.

Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı (EZK) jeotermal kaynağını yerel ısı şebekesine bağlama izni vermesi ile, Lahey’in güneybatısında jeotermal enerji kullanımına bir adım daha yaklaşıldı.

Ruhsatlara itiraz hala mümkün, ancak EZK’nın onaylanması doğru yönde atılmış önemli bir adımdır. Bunu, Bas Kuilman operatörü ve proje geliştiricisi HAL, Hydreco Geomec, Perpetuum Energy Partners ve Energiefonds Den Haag (Energyfund Lahey) ortaklığıyla anlatıyor: “Ruhsatlandırma süreci beklenenden uzun sürdü çünkü EZK’nin bu özel izin verme sürecine nasıl başvuracağı belli değildi.”

Orta sıcaklık

Jeotermal ısı santralinden, Splinter mimarları tarafından 2012’de gerçekleştirilen tasarım ile, ısı zaten tedarik ediliyor. De Constant Rebecqueplein’de (Lahey’de bir meydan) Uniper 97 MWth kojenerasyon tesisinin (WKC) 90 °C sıcaklığındaki artık ısısı, yaklaşık 70 °C ortalama sıcaklığa dönüştürülüyor.

Kuilman, yeni tesislerin önümüzdeki sonbaharda kurulmasını beklemekte ve sonrasında jeotermal kaynak kısmen WKC’nin görevini üstlenecek. Kuilman, yüksek sıcaklıklı ısı şebekesine olan bağlantının uzun vadede ortadan kalkacağını söylemekte. Üretilen jeotermal enerjinin satın alınması için Eneco ile sözleşme imzalandı.

Kuilman, jeotermal kuyularının 2010 yılında açıldığını ve santralin iki yıl sonra resmen devreye alındığını, ancak “kuyunun hiç üretmediğini” söyledi. “2013’teki iflas nedeniyle ısı tesisinin kendinden başka bir şey inşa edilmedi.” Son zamanlarda, üretim ve enjeksiyon kuyuları, durma süreleri nedeni ile biriken enkazından arındırılmış durumdadır.

Jeotermal sistemin 2020’nin ilk veya ikinci çeyreğinde faaliyete geçmesini bekleyen Kuilman, “Yakın zamanda çıkarma lisansı için başvuruda bulunduk” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti: “İlk önce dört bin (4.000) ev inşa etmek istiyorlardı. Bu sayı dört yüze (400) düşürüldü. Ancak gelecekteki beklentiler olumlu. Haga Hastanesi çevresinde inşa edilen yeni evler ve mevcut konut şirketlerinin planlanan bağlantılarıyla üretime girmeye istekliyiz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy