Haberler

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin adı Enerji Kentleri Birliği olarak değişti

Cannur Bozkurt 15 Eki 2019

IGC Türkiye 2019, Uluslararası Jeotermal Kongre ve Fuarı’nın destekçileri arasında yer alan Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin adı Enerji Kentleri Birliği olarak değişti.

Amacı jeotermal kaynağa sahip üye belediyeleri bir araya getirerek dayanışmayı ve koordinasyonu arttırmak ve jeotermal enerjinin farklı alanlarda kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik idari ve hukuksal çalışmalar yapmak olan Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin (JKBB) adı Enerji Kentleri Birliği (EKB) olarak değişti.

Birliğin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan mesajda değişiklik şu açıklama ile duyuruldu:

“Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği” olan ismimiz “Enerji Kentleri Birliği” olarak değiştirilmiş ve onaylanmıştır. Gerçekleşen değişiklik ile üye belediyelerimize jeotermal enerjinin yanı sıra güneş, rüzgar, biyokütle gibi diğer yenilenebilir enerji kaynakları uygulamalarında da yardımcı olmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda danışmanlık, eğitim, inceleme ve diğer hizmetlerimiz daha geniş çapta devam edecektir.”

Değişikliğin ardından EKB’ye, jeotermal bölgesel ısıtma sistemi olan belediyeler dışında Biyokütle, Rüzgar ve Güneş santrali olan belediyelerin de üye olabileceği öngörülüyor. Hibrid sistemlerin gündemde olduğu bir gelecekte, çalışmalar, Türkiye’nin yenilenebilir kaynaklarının değerlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu yıl 4.’sü gerçekleşecek olan IGC Türkiye 2019’un destekçileri arasında yer alan EKB’ye yeni vizyonu çerçevesinde başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: EKB LinkedIn Hesabı