Haberler

Jeotermal Kuyu Testi Analizine kapsamlı bir bakış sunan yeni kitap

Kitap tanıtımının web sitesi görüntüsü (ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 24 May 2019

Jeotermal Kuyu Testi Analizi üzerine harika bir kitap: Temelleri, Uygulamaları ve İleri Teknikleri, Auckland Üniversitesi’nden Sadiq J. Zarrouk ve Contact Energy'den Katie McLean tarafından yayımlandı.

ThinkGeoEnergy, Auckland Üniversitesi Mhendislik Bilimleri Bölümünden, Jeotermal Mühendisliği Öğretim Üyesi Sadiq J. Zarrouk; ve  Contact Energy’den Jeotermal Rezervuar Mühendisi Jeotermal Katie McLean ile Kuyu Testi Analizi ile ilgili yeni kitaplarına ilişkin temasa geçti.

“Jeotermal Kuyu Testi Analizi: Temelleri, Uygulamaları ve İleri Teknikleri, jeotermal basınç geçici analiz metodolojisinin ve petrol ve yeraltı suyu kuyu testi analizindeki benzerlik ve farklılıkların kapsamlı bir incelemesini sunmaktadır”.

“Kitapta ayrıca, tamamlanma testi, çıktı / üretim testi ve verilerin yorumlanması sırasında jeotermal kuyularda yapılan farklı testler de tartışılmatadır. Ek olarak, kitap, aynı zamanda bilinen basınç türev grafiğini de kapsayan, sayısal simülasyon ve ters yöntemlerle basınç geçici analizi üzerine odaklanmaktadır.”

“Son olarak, standart olmayan jeotermal basınç geçici davranışları, mevcut analitik tekniklerin sınırlarını aşan durumlar için sayısal tekniklerle analiz edilir ve yorumlanır. ”

Kitabın temel özellikleri:

  • Basınç geçiş analizi, tamamlanma testi ve çıktı testi de dahil olmak üzere jeotermal kuyulardaki kuyu testi verilerinin analizi hakkında bir rehber sunar;
  • Jeotermal kuyularda veri toplama ile ilgili ortak sorunların nasıl önlenebileceği konusunda pratik bilgiler sunar;
  • Literatürde bulunan denklem ve modelleri, petrolde kullanılan birimler yerine SI birime dönüştürerek kullanır.

Kitaptaki Kaynak ve Detaylar

Kitap buradan satın alınabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy