Haberler

Jeotermal mikroorganizmaların gelecek vaat eden tıbbi araştırmalarda kullanılması

Şampanya Hzvuzu, Taupo, Yeni Zelanda (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 14 Eyl 2018

Yeni Zelandalı araştırmacılar, ülkenin Taupo jeotermal bölgesinde jeotermal mikroorganizmalardan oluşan, potansiyel antibiyotik özelliklerine sahip yeni bir protein keşfettiler

Royal Society of Chemistry tarafından paylaşılan yakın tarihli bir makale, Yeni Zelanda’daki bilim adamlarının, antimikrobiyal özelliklere sahip olabilecek ve jeotermal mikroorganizmalardan türetilen yeni bir proteini nasıl keşfettiklerini anlatmaktadır.

Makalede, antimikrobiyal direncin, küresel sağlığın en büyük tehditlerinden biri olduğu ve antibiyotik özellikleri olan yeni moleküller bulmaya dair yeni bir yarıştan bahsedilmektedir. Bilim adamları, bu yarış içerisinde, molekülleri bulmak için farklı yollara başvurmuşlardır. Başvurulan yollardan biri de mikroorganizmaların kendileri tarafından üretilen gerçek proteinleri belirlemeye çalışmak olmuştur.

Bu çerçevede Genom madenciliğinin bir parçası olarak, Yeni Zelandalı bilim adamları, ülkenin Taupo kentinde, jeotermal zonun ısıtmış olduğu toprağın zorlu koşullarında yaşayan bir bakteri türü ile çalıştılar. Bununla birlikte, mikroorganizmanın konak savunma sisteminin bir parçası olduğuna inandıkları “tikitericin” adı verilen yeni bir “lanthipeptid” türü keşfettiler.

Chemical Science’da yayımlanan makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy