Haberler

Jeotermal Park – Yilan, Tayvan’da popüler bir turizm cazibe merkezi

Qingshui jeotermal parkı, Yilan Bölgesi / Tayvan (kaynak: flickr / Wei-Te Wong, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 4 Nis 2019

1970'lerde açılan kuyularla Qinshui jeotermal parkı, Tayvan'ın kuzeyinde popüler bir turizm cazibe merkezi. Taipower ve TBM, bölgede daha fazla jeotermal keşif yapmayı planlıyor.

Geçen ay yayınlanan yeni bir makale, Kuzey Tayvan’da bir turistik cazibe merkezini tanıtmakta. Eskiden devlet tarafından işletilen Chinese Petroleum Corporation’ın (CPC) bir iş istasyonu olan Quingshui Jeotermal Parkı, 1976’da bölgede arama kuyuları açtı.

Sondajların ardından bölge, yavaş yavaş ünlü bir turistik mekan haline geldi. Bölge, Kuzey Tayvan’ın Yilan – Datong İlçesindeki Qunishui Nehri vadisinde yer almaktadır.

95 ila 104 santigrat derece arasında değişen sıcaklıkta su, mısır, yumurta, taros, tatlı patates vb. yiyecekleri pişirmek için yeterince sıcaktır. Park, iyi tasarlanmış yemek pişirme olanaklarının yanı sıra daha fazla tesis iyileştirmesi ile birlikte rahatlatıcı bir ayak spa hizmeti de sunmaktadır.

Devlete ait Tayvan Enerji Şirketi (Taipower) ve CPC, 2018 yılının sonlarında, Yilan İlçesinde jeotermal arama için, 2021 Haziran’ında açılacak altı adet arama kuyusu ile ilgili planları açıkladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy