Haberler

Jeotermal Pazarında Sosyal Medya Kullanımı – Geo Energy Marketing’den Bir Çalışma

Geo Energy Marketing'in internet sitesi
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 13 Nis 2019

Geo Energy Marketing, jeotermal sektörü tarafından sosyal medya araçlarının uygulanması konusundaki anket sonuçlarını açıkladı. Müdür Patrick Hanson, yapılan bu röportajda bazı önemli bulgulara dikkat çekiyor.

2018 yılının sonlarında, ThinkGeoEnergy dahil olmak üzere birçok ortakla birlikte Geo Energy Marketing, jeotermal enerji piyasasında sosyal medya kullanımı hakkında bir anket yaptı. Şirket bulgularını yayımlayarak kamu ile paylaştı.

Bu nedenle ThinkGeoEnergy, Geo Enerji Pazarlama Müdürü Patrick Hanson ile anketin sonuçlarınına yönelik bir söyleşi gerçekleştirdi. Aşağıda özet olarak paylaştığımız söyleşiye ilişkin anket sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Patrick, Geo Energy Marketing’in sosyal medyada ürettikleri içeriği çarpıcı biçimde artırdığı açık. Bunun bir nedeni var mı?

Evet, yalnızca müşterilerimiz için ve herkes için çalışmaya odaklanmaktan, içerik oluşturmada sağlıklı bir denge bulmak için kendimiz için yarattığımız platformu görmezden geldik. www.geoenergymarketinng.com/blog adresinde bulabileceğiniz 50. # GeothermalFactsandStats blog gönderisi ve her blog gönderisini destekleyen markalı eserler daha sonra LinkedIn, Facebook, Instagram ve Twitter’da paylaşılıyor. Bu haftalık #GeothermalFactsandStats kampanyasından, #GeothermalPhotooftheWeek, #GeothermalMapping serimiz ve #GeothermalCountryOverview serimiz dahil olmak üzere en az üç çekim yaptık. Misyonumuzun bir kısmı jeotermal endüstrisini tanıtmak ve kampanyalarımızın bu konuda oldukça başarılı olduğunu tespit ettik. Bu markalı içerik, içerik pazarlamacılığımıza ve müşterilerimize sunduğumuz sosyal medya yönetimi özelliklerine ilişkin bir örnek (veya kavram kanıtı) sağlamaktadır.

Bunu duymak harika ve yol boyunca ThinkGeoEnergy’nin desteğini takdir ediyoruz. Jeotermal endüstrisi için bu Sosyal Medya kullanım çalışmasıyla hedefinizden bahseder misiniz?

Elbette, amaç, küresel jeotermal endüstrisinin sosyal medyayı nasıl kullandığı hakkında özel veriler yakalamaktı. Toplanan veriler jeotermal derneklere, medyaya ve pazarlama şirketlerine yardımcı olacak ve aynı zamanda iletişim kanallarının nasıl geliştirileceğini ve kilit bulgulardan yararlanarak katılımını daha iyi anlayabilecektir. Veriler ayrıca, sektördeki bireyler olarak sosyal platformlarda ne kadar yatırım (zaman veya para) harcadığımızın önceliklendirilmesine yardımcı olacaktır. Nihai hedef, endüstrimizin jeotermali daha büyük yenilenebilir enerji endüstrisine ilk temiz bir enerji olarak tanıtmak için tüm sosyal medya platformlarında uyum sağlaması ve birlikte çalışması için köprü oluşturması gereken boşlukları daha net bir şekilde anlamaktı.

Anketi yürütmenin zorluklarından bazıları nelerdi?

Katılım ilk başta bir zorluktu. Sektörümüzdeki sosyal medya platformlarında değişen deneyime sahip insanların katılmasını istedik. Anketi doldurma konusunda rahat ya da sosyal medyaya aşina olmayanların daha az eğilimli olduğunu gördük. Gerçekte, onların fikirlerini farklı platformların gücüyle nasıl işe alacağınızı ve eğiteceğimizi daha iyi anlamasını istedik.

Anketleri WING standında basılı kopya halinde yaptığımız GRC Yıllık Toplantısının (ABD merkezli Jeotermal Kaynaklar Konseyi yıllık toplantısı) sonrasında, anketin elektronik versiyonlarını büyük sosyal medya platformları, jeotermal dernek e-postalarına dağıttık. Kullanıcılar anketi görmek için zaten sosyal medyada bulunmuyorsa veya birçoğumuzun yaptığı gibi düzenli olarak e-posta kullanıyorsa, bunun da sınırları vardı. Anketi İspanyolca’ya çevirmeye ve anketi Dewhurst Group’un Latin Amerika ağı aracılığıyla dağıtmaya karar verdik. 60 gün sonra, verileri doğrulamak için yeterli sayıda anket topladık.

Anket sonuçlarıyla ilgili şaşırtıcı bulgulardan bazıları nelerdir?

Hiç şaşırtıcı değil, LinkedIn’in (% 77) iş için birincil sosyal medya platformu olarak kullandığıını doğrulayan katılımcı sayısıydı. Şaşırtıcı olan, LinkedIn’in Facebook’un (% 31) ve Twitter’ın (% 28) iki katı olmasıydı. Küresel istatistikler, Facebook ile iş dünyası için daha fazla denge buldu. Küçük işletmelerin % 80’inden fazlası bir Facebook işletme sayfası olduğunu doğruladı.

Ayrıca, katılımcıların % 32’sinin Sosyal Medya’yı iş için kullanmak istediklerini ancak bunun nasıl etkili bir şekilde yapılacağını bilmediklerini söylediklerini gördüğümüze şaşırdık. Ayrıca, 24-44 yaş arasındaki kullanıcıların % 22,5’i (katılımcıların en büyük birleşik demografik demografisi), sosyal medyayı iş için nasıl etkili kullanacaklarını bilmediklerini söyledi. Bu yaş grubu, diğerlerinden istatistiksel olarak daha fazla teknoloji meraklısıdır, bu nedenle endüstrimizdeki o yaş grubundakilerin % 22,5’inin yardıma ihtiyacı olduğunu görmek kesinlikle önemli bir bulgudur. Bu, iş için sosyal medya becerilerinin nasıl geliştirileceğini, varsayılan olarak geliştirildikten sonra endüstrinin daha fazla tanıtılmasına yardımcı olması gereken bir öğrenme eğilimi olduğunu öne sürüyor.

Son olarak, katılımcıların % 76’sı jeotermal merkezli işletmelerle ilişkilerini arttırmayı taahhüt etmiş ve % 83’ü #geothermal (# geotérmica) etiketini sosyal medya platformlarında jeotermal eğilime yardımcı olmak için istekli olarak kullanmayı taahhüt etmiştir.

Bu inanılmaz derecede cesaret verici. Tek yapmamız gereken, endüstriyi birleştirmek ve bu istekliliği eyleme geçirmelerini sağlamak.

Söyleşinin tamamına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy