Haberler

Jeotermal projesi Zambiya’da sanayi bölgesi gelişimine öncülük edebilir

Zambiya'da sahada arama sondajı (kaynak: Kalahari GeoEnergy)
Cannur Bozkurt 3 Eki 2019

Zambiya Ticaret Bakanı, Bweengwa bölgesindeki Kalahari jeotermal projesinin başarısını teşvik etmekte ve bunun yeni kurulacak sanayi bölgesinin gelişimine de sebep olacağını düşünmekte.

Güney Bölgesi Turizm ve Yatırım Fuarı’ndaki standları gezerken Zambiya Ticaret Bakanı Christopher Yaluma, Monze Town konseyine Kalahari jeotermal projesinin faydalarından bahsetti.

Kalahari Geo Energy Müdürü Dr. Moses Banda, şirketinin 2020 yılına kadar Bweengwa projesinde pilot elektrik üretimine başlayacağını söyledi. Banda şirketinin hali hazırda 7 milyon Dolar harcadığını ve bunun pilot üretim başlayana kadar 10 milyon Doları bulacağını belirtti.

Bu arada, eyaletteki ilk sanayi bölgesi de orada kurulacak ve jeotermal enerjiden yararlanacak.

Yaluma, “Projeyi gerçekleştirelim.” dedi. “Bu Bweengwa ve Monze halkı için iyi bir proje. Hükümet olarak bu projenin gerçekleştiğini ve sizin bunun üzerinde çalıştığınızı görmek istiyoruz. Monze, yapacak çok işin var ve seni destekliyoruz.”

Monze Belediye Meclisinin Sosyo-Ekonomik Planlayıcısı Jack Deka, jeotermal projeyle görevlendirilmekten gurur duyduklarını söyledi. Yeni iş fırsatları sunacak olan bu projenin yerel halkın hayatını iyileşticeğini de belirtti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy