Haberler

Jeotermal seçeneğini keşfetmek için Polonya harekete geçiyor

Tomaszow Mazowiecki deki bir sokak görüntüsü, Polonya (kaynak: Michalszew, wikimedia commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Şub 2019

Orta Polonya'daki Tomaszow Mazowiecki belediyesi, jeotermal enerjinin ısıtma amaçlı  kullanımını araştıracak sondaj çalışmaları için hazırlanıyor.

Polonya’nın merkezindeki Tomaszów Mazowiecki belediyesi, kısa bir süre önce kazılması planlanan bir test sondajı  ile jeotermal bir projeye hazırlanıyor. Şehir, proje için Polonya Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonundan % 100 hibe sağladı.

Şu anda, sondaj alanı ve ulaşım yolları inşa edilmektedir. Ardından alan çitle çevrilecek ve içinde suyun toplanacağı havuzlar tamamlanacaktır. Belediye ısıtma tesisinde kullanılacak kadar sıcak olan suyun alınıp alınamayacağını araştırmak için sondaj ve ilgili testler yapılacaktır.

Başarılı olursa, sıcak su spa ya da diğer eğlence amaçlı olarak da kullanılabilecektir.  Tomaszów Mazowiecki’deki Belediye Meclisi sözcüsü Joanna Budny önümüzdeki haftalarda, sondaj kulesinin kurulacağını belirtti.

Yatırımın toplam değeri 13,36 milyon Polonya Zlotisi (yaklaşık 3,6 milyon ABD Doları) üzerindedir. Çalışmanın bu yılın ortasında tamamlanması  beklenmektedir, daha sonra hidrojeolojik araştırmaların sonuçları alınacaktır. Elde edilen sonuçlara dayanarak suyun yeterli  sıcaklığı ulaşıp ulaşmadığı, verim ve mineralizasyona sahip olup olmadığı hakkında raporlar beklenmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy