Haberler

Jeotermal seralarda Sandıklı’da çiçekler, Denizli’de domatesler üretiliyor

kaynak: Saygın Akıncı fotoğrafları
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 1 Kas 2018

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde 1000 metrekarelik alanda kurulu jeotermal serada 600 bin çiçek yetiştiriliyor. Denizli’de ise jeotermal ısıtmalı modern seralarda topraksız ortamda yetiştirilen domateslerin çoğu ihraç ediliyor.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde 1000 metrekarelik alanda kurulan jeotermal serada 600 bin çiçek yetiştiriliyor. Çiçekler ilçede caddelerin ve sokakların peyzaj çalışmasında kullanılıyor.

Jeotermal seralarda yetişen çiçekleri ile ilgili bilgi veren Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, SANJET (Sandıklı Jeotermal Enerji) olarak ilçede, 1000 metrekarelik bir alanda, konut ısıtmada kullanıllan su ile ısınmasını sağlanan bir çiçek serası inşa ettiklerini belirtti.

Çöl: “Bu alanda biz yılda 4 defa çiçek üretimi yapıyoruz. Yazlık, kışlık, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere. Bütün çiçeklerimizi kendimiz üretebiliyoruz. Toplamda 4 defa ürün alabildiğimiz serada 600 bin adet çiçek üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Bu da Afyon genelinin peyzaj çalışmasına hitap etmekte. Hatta çevre illere de buradan katkı sağlayabileceğiz. Maliyet olarak bize hiçbir maliyeti yok. Isıtmadan dönen suyumuzu kullanıyor sonra yer altına tekrar veriyoruz. Şu an için satış yapmıyoruz. Ama bunun için Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki süreçte katma değer sağlayarak satışını da gerçekleştireceğiz” dedi.

Denizli’de ise, Tarım ve Orman Denizli İl Müdürlüğü ve Çameli İlçe Müdürlüğü yetkilileri, son yıllarda Çameli’de yaygınlaşan yayla seracılığında domates hasadına katıldı. İl Müdürü Yılmaz Erkaya, son yıllarda açıkta domates yetiştiriciliğinin yerini yayla seracılığının aldığını belirterek, kentte 20 bin dekar alanda 70 bin ton domates yetiştirildiğini söyledi.

İl Müdürü Yılmaz Erkaya: “İlimizde, jeotermal ısıtmalı modern seralar 500 dekar, yayla seraları bin 200 dekar alanı kaplamaktadır. Doğrudan veya işlenerek çok fazla tüketilen domatese olan talep her geçen gün artmaktadır. İlimizde, jeotermal ısıtmalı modern seralarda topraksız ortamda yetiştirilen domateslerin çoğu ihraç edilmektedir. İngiltere, AB ülkeleri, Ukrayna, Rusya Federasyonuna gönderilmektedir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: HaberTürk & FinansHaberler