Haberler

Jeotermal sondaj verimliliğini arttırmayı ve maliyetleri düşürmeyi amaçlayan AR-GE fonları

Geysers proje sahasında Western GeoPower'da sondaj ekibi (kaynak: Axino Capital)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 4 Nis 2019

ABD Enerji Bakanlığı, en önemli engellerden ikisine değinerek (stres durumu ve kayıp dolaşım olayları) jeotermal sondaj verimliliğini ve maliyet azaltmayı geliştirmeye yönelik 7 milyon dolarlık hedefli projelerin Ar-Ge fonunu açıkladı.

ABD Enerji Bakanlığı (DOE), yenilikçi yeraltı jeotermal teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi (Ar-Ge) için 7 milyon dolar bütçeli bir program açıkladı. DOE’nin Jeotermal Teknolojileri Ofisi (GTO), jeotermal sondaj verimliliğini ve maliyet azaltmayı geliştirmeye odaklanan ve en önemli engellerden ikisine değinecek projeleri finanse edecek: stres durumu ve kayıp dolaşım olayları.

Yeraltı stres durumu, bir jeotermal rezervuar için gerekli geçirgenliği sağlayan kırılma ağlarını belirler, böylece stres durumunun artması, jeotermal enerji gelişimi sırasında kuyu lokasyonlarının belirlenmesi açısından değerlidir. Sirkülasyon Kaybı Olayları (LCE’ler) sondaj sırasında pompalanan sondaj çamuru “kaybedildiğinde” ve bir dolaşım yolunu tamamlamak için yüzeye geri dönmek yerine jeolojik formasyona girebilir. Stres durumu ve LCE konularını ele alan yenilikçi teknolojilerin araştırılması ve geliştirilmesi, jeotermal arama ve sondaj maliyetlerini düşürerek jeotermali daha uygulanabilir ve erişilebilir bir enerji kaynağı haline getirecektir.

Şu anda ABD, çevrimiçi 3.8 gigawattlık kurulu jeotermal kapasitede dünya lideridir. Yerel jeotermal potansiyelin kilidini açmanın bir anahtarı, jeotermal arama ve geliştirme maliyetlerinin % 50’sine tekabül eden delme işlemlerinin maliyetini düşürmektir.

GTO iki konuda finanse etmeyi planlıyor:

Konu 1: Jeotermal arama ve sondaj için stres durumunun karakterizasyonu, izlenmesi ve öngörülmesi için teknolojilerin geliştirilmesi; ve

Konu 2: Jeotermal sondajdaki sirkülasyon sırasında gerçekleşen çamur kaybı olaylarını tahmin etmek ve azaltmak için yeni teknolojilerin geliştirilmesi.

Başvuru sahipleri ilk önce 26 Nisan 2019’a kadar akşam 5’te bir konsept bildiri sunmalıdır. Daha fazla bilgi için FOA ve başvuru gönderme talimatlarını inceleyebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy