Haberler

Jeotermal teknolojilerin AR-GE’si konusunda Yeni Zelanda ve ABD işbirliği

Signing the agreement, From left to right: Lauren Boyd (Geothermal Technologies Office, US DoE), Minister Megan Woods (NZ Minister Energy & Resources), Kennie Tsui (NZ Sector Manager - Science Skills & Innovation), Dr Prue Williams (MBIE General Manager Science System Investment & Performance) (source: WING)
Avatar Eren Günüç 22 Haz 2018

Yeni Zelanda'nın İşletme, İnovasyon ve İstihdam Bakanlığı (MBIE) ve Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı (ABD DOE), jeotermal teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi konusunda işbirliğini kolaylaştırmak için yeni bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Bugün yapılan bir açıklamaya göre, Yeni Zelanda’nın İşletme, İnovasyon ve İstihdam Bakanlığı (MBIE) ve ABD’nin Enerji Bakanlığı (U.S. DOE) jeotermal teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi konusunda işbirliğini kolaylaştırmak için yeni bir ortaklık anlaşması imzaladıkları açıklandı.

Yeni Zelanda’nın Araştırma, Bilim ve Yenilik Bakanı Megan Woods’a göre, “Yeni Zelanda’da yenilenebilir jeotermal rezervlerinin bol miktarda kaynağı ve elektrik üretmek için bu güvenilir ve uygun maliyetli enerji kaynağını kullanmada uzun bir geçmişe sahip”.

“Jeotermal kaynaklardan elektrik üretme kapasitemiz son on yılda önemli ölçüde artmış olmasına rağmen ve şimdi Yeni Zelanda’nın elektrik arzının yaklaşık yüzde 17’sine katkıda bulunuyor, bu kaynak hala bir enerji kaynağı olarak geniş ve kullanılmamış potansiyel sunuyor.”

“Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı ile yapılan bu yeni araştırma ortaklığı, bu potansiyeli kullanmak ve jeotermal teknolojilerin gelişimini hızlandırmak için her iki ülkeden uzmanları bir araya getirecektir. Aynı zamanda 2050 yılına kadar % 100 yenilenebilir enerji hedefimize katkıda bulunacaktır. ” diyor.

Ortaklık, Yeni Zelanda’nın jeotermal bilime, Amerika Birleşik Devletleri, İzlanda, İsviçre ve Avustralya’yla birlikte Uluslararası Jeotermal Teknoloji Ortaklığı (IPGT) aracılığıyla varolan taahhüdünü temel almaktadır.

Woods, “Yeni Zelanda, verimliliği arttırmak ve maliyet etkin jeotermal enerji teknolojilerini ilerletmek için ABD ile yakın işbirliği içinde olacak” diyor.

Kaynak: Ministry of Business, Innovation & Employment of New Zealand, ThinkGeoEnergy