Haberler

Jeotermal’de Kadınlar (WING), ABD’ye, her şeyin başladığı yere döndü!

Kate Young, NREL (kaynak: WING)
Cannur Bozkurt 27 Haz 2019

Jeotermal toplumunda kadınların eğitimini, mesleki gelişimini ve ilerlemesini destekleyen küresel bir STK olan Jeotermal'de Kadınlar (WING), Yeni Zelanda'dan Küresel Başkanlığı devralarak Amerika Birleşik Devletleri'ne taşıdı.

2013 yılında Jeotermal Kaynak Konseyi (GRC) Yıllık Genel Toplantısında, 80 kadın ve erkeğin, kadınları güçlendirmeye odaklanan bir organizasyonu başlatmak için Las Vegas’ta bir toplantıda bir araya gelmesi ile Jeotermalde  Kadınlar (WING) kuruldu.

Las Vegas’taki ilk toplantıda Andy Blair, Global Başkan olarak atandı ve ilk WING Global Takımını oluşturmak için Yeni Zelanda’ya geri döndü. Son altı yılda NZ ekibi, güçlü bir hareket haline gelen organizasyonun temellerini oluşturdu.

Dünya çapında yaklaşık 1600 üyesi ile WING , bugün dünyadaki en büyük jeotermal dernektir. Bu küresel organizasyona liderlik edecek yeni bir ekibin zamanı geldiği düşünülerek çalışmalara başlandı.

Zorlu bir süreçten sonra, WING United States (US -WING ABD), 2020-2023 için WING Global Team olarak prestijli bir rol üstlendi. Mevcut Global Team (WING NZ) tarafından oluşturulan güçlü temeller, WING ABD için organizasyonun bir sonraki gelişimine başlaması youlnda bir platform görevi görecek.

Mevcut WING Küresel Başkanı Andy Blair, 2013’teki kuruluşundan bu yana WING’i ve başarılarını görmekten gurur duyduğunu ve organizasyonun başkanını son derece enerjik, başarılı ve inanılmaz yetenekli bir grup insanlara teslim etmekten heyecan duyduğunu belirtti.

Mevcut WING ABD Büyükelçisi Kelly Blake, “WING ABD, mevcut Küresel Takımın birçok başarısını oluşturmaktan ve jeotermal endüstrisinde cinsiyet eşitliğini daha da ilerletmekten onur duymaktadır. Dünyadaki WING Takımlarımızı birbirine bağlayıp destek vermekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

WING Global Ekibi, kendi WING Ülke Ekipleri ile birlikte çalışarak kendi topluluklarında etkisi olan yerel girişimler sunma ve sonraki küresel stratejiyi geliştirme ve uygulama konusunda görevli olacaktır.

WING Küresel Takımının evi olarak görev yapacak ülkeleri değiştirmek, ev sahibi ülkenin farklı sosyal politik ve iş kültürlerinin WING’in geleceğini şekillendirmede kilit bir rol oynamasını sağlayacaktır. Küresel bir varlık olarak, WING’in alakalı kalması ve üyelerine değer katması için gelişmesi gerekiyor. Global dizginleri alan her ülke, jeotermal endüstrisindeki dünyadaki kadınların ve erkeklerin yaşamları üzerinde gerçek bir etkiye sahip olacak konumdadır.

İlk WING Global Ekibi’ni kurarken Andy Blair “Yapanlar”a ihtiyacım olduğunu biliyordum, işler yapabilecek kadar enerjili akıllı insanlar. O zaman bilmediğim şey, insanların ne kadar enerji adadıklarını ve fedakarca, WING’in kadınlar için daha adil bir iş yeri yaratma misyonunu gerçekleştirmeye hazır olmalarıydı” dedi. “Bugüne kadar kariyerimde yaptığım en tatmin edici şeydi. Yeni Zelanda Ekibimizin yaptığı çalışmalardan gurur duyuyorum.”

Resmi devir, Nisan 2020, Reykjavik’teki Dünya Jeotermal Kongresi sırasında gerçekleşecek. Bu arada, WING ABD Takımı, mevcut Küresel Takımın desteğiyle geçişe hazırlanmaya başlayacak.

 

Jeotermal’deki Kadınlar Hakkında (WING)

WING, misyonu jeotermal toplumunda kadınların eğitimini, mesleki gelişimini ve ilerlemesini teşvik etmek olan gönüllü, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Nihai amaç, hiçbir grubun cinsiyet eşitliğini savunması gerekmediği bir gün gereksiz hale gelmektir.

WING’in yapısı yerel mevcudiyete ve küresel bağlantıya dayanmaktadır. Halen Yeni Zelanda’da bulunan WING Global Ekibi, organizasyonun yönetiminden ve işletilmesinden sorumludur.

WING, kapsayıcı ve kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Katılmak ücretsizdir ve www.womeningeothermal.org adresine giderek herkes bunu yapabilir. WING’e, Facebook, LinkedIn ve Twitter’dan da erişilebilir.

WING ABD Ekibi: Kelly Blake (ABD Büyükelçisi), Bridget Ayling, Karen Christopherson, Cary Lindsey, Mary Mann, Ann Robinson-Tait, Drew Siler, Caity Smith, Andrew Tiedeman, Kate Young

WING NZ Ekibi: Andy Blair (Küresel Başkan), Abbie Dean (Yeni Zelanda Büyükelçisi), Paul Siratovich, Sophie Milloy, Aimee Calibugan, Catherine Coutts, Charis Wong, Juliet Newson, Anya Seward, Karl Spinks.

Kaynak: ThinkGeoEnergy