Haberler

JESDER, GEO-Energy Europe jeotermal projesinin paydaşı oldu

This project is funded by the European Union’s COSME Programme (2014-2020)
Eren Günüç 28 Şub 2018

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER), Avrupa’da jeotermal enerjinin finansmanını kolaylaştırmayı, arama, üretim ve kullanımının yaygınlaştırılmasını hedefleyen GEO-Energy Europe projesinin paydaşı oldu.

İzmir / 27 Şubat 2018 Avrupa Birliği İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği (COSME) Programı kapsamında desteklenen GEO-Energy Europe Programı, 1 Ocak 2018 tarihinde resmen başladı. COSME üyesi 8 ortağın oluşturduğu GEO Energy Europe Programı’nın ilk toplantısı geçtiğimiz günlerde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Proje ortakları arasında Fransa’dan POLE Avenia (koordinatör) ve GEODEEP, Belçika’dan Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC), İspanya’dan GEOPLAT ve GeoEnergy CELLE, Macaristan’dan CAPES, İrlanda’dan GEOSCIENCE’ın yanı sıra Türkiye’den de JESDER yer alıyor.

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, GEO Energy Europe’un, JESDER’in katıldığı ilk Avrupa Birliği (AB) projesi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu proje Avrupa Birliği tarafından fonlanıyor. Hedefi de aslında Avrupa’da bu alanda faaliyet gösteren çeşitli ülke KOBİ’lerinin tüm kıtaya yayılması, açılması. İşletmelerin diğer katılımcıların bilgi birikimi ve deneyiminden yararlanması, kendi birikim ve deneyimini de diğerleriyle paylaşması. Tüm bunlarla amaçlanan ise jeotermal enerjinin kullanımının yaygınlaştırılması için arama üretme ve uygulama aşamalarının finansmanını kolaylaştırmak. Örneğin bir ülkede jeotermal sondaj maliyeti 4-5 milyon dolar iken başka bir ülkede 3 milyon dolar ise aradaki farkı kapatmanın yolunu bulmak. Beşi üçe indirmenin yolu varsa bu bilgiyi paylaşmak, yaymak. Ve bu sayede Avrupa çapında jeotermal kaynakları daha ucuza bulmak, üretmek ve kullanıma sunmak. Programın en ilginç yanlarından biri de Türkiye’yi birlik dışı bir taraf, direkt Avrupa’nın bir parçası olarak görmesi. Bu nedenle, GEO Energy Europe programı kapsamında ülkemiz jeotermal sektörünü temsil etmek, JESDER açısından da oldukça heyecan ve mutluluk verici.”

GEO Energy Europe Programı’nın Brüksel Toplantısı sonrası yayınladığı ortak bildiri:

22 Şubat 2018 Brüksel Avrupa Rekabetçilik ve Küçük-Orta Ölçekli İşletmeler (COSME) programının bir parçası olan “Clusters Go International” çağrısı kapsamında finanse edilmekte olan GEO-ENERGY EUROPE projesi, dünya pazarlarında, enerji veya “jeo-enerji” için yeraltı kaynaklarının kullanılmasıyla ilgili tüm endüstrilerdeki Avrupa KOBİ’lerinin performansını ve rekabet gücünü artırmayı amaçlayan uluslar ötesi bir küme oluşturmayı hedeflemektedir.

2 yıl sürecek olan ve katılımcılarını Avrupa Birliği ve COSME üyesi 8 ortağın oluşturduğu GEO-ENERGY EUROPE projesi çalışmaları 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle resmen başlamış bulunmaktadır. Proje katılımcıları Fransa’dan POLE AVENIA (koordinatör) ve GEODEEP, Belçika’dan EGEC (Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi), İspanya’dan GEOPLAT ve GEOENERGY CELLE, Macaristan’dan CAPES, Türkiye’den JESDER ve GEOSCIENCE İRLANDA’dır.

Jeotermal enerji uygulamaları ve değerlendirimi konusunda alanında uzman katılımcılar tarafından oluşmuş olan konsorsiyum öncelikle, Avrupa ve Asya ülkelerindeki bölgesel ve endüstriyel ısıtma ve enerji üretimi için ortaya çıkan derin jeotermal enerji endüstrisinin tanıtımına ve endüstriyel kalkınmasına yönelik ağ faaliyetlerini, sektörler arası deneyim ve teknoloji transferlerini, pazar araştırmalarını ve stratejik planlamayı hedeflemektedir.

GEO-ENERGY EUROPE katılımcıları ilk kez 21 Şubat’ta Brüksel’de EGEC’in ev sahipliğinde bir araya gelerek çalışma planı üzerinde değerlendirmelerde bulundular.

Kaynak: JESDER Basın Bildirisi