Haberler

JESDER, Manisa’da gazeticelerle buluşarak bölgeye ilişkin yatırım planlarını paylaştı

Maspo ALA-1 JES, Alaşehir, Manisa (kaynak: Maspo Enerji Web Foto Galeri)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 16 Tem 2019

JESDER Başkan Vekili Ufuk Şentürk, 2025 yılına dek dernek üyesi şirketler tarafından Manisa’ya 5 milyar dolarlık yatırım beklentileri olduğunu belirtti.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı, Vekili ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Manisa’da gazeticiler ile bir basın toplantısı düzenledi.

JESDER Yönerim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Türkiye’nin tektonik yapısı nedeni ile jeotermal kaynaklar açısından zengin bir ülke olduğunu, Ege Bölgesinin 3.000 megawatt elektrik enerjisi üretim potansiyeline ve 30.000 megawat ısıtma, soğutma ve kurutmada değerlendirilebilecek termal enerjiye sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca, bugüne dek Manisa’da 1.5 milyar dolarlık jeotermal elektrik santrali yapıldığını söyleyen Kındap, Alaşehir  (7 aktif 2 planlanan) ve Salihli’de (1 aktif 2 planlanan) 8 aktif 4 planlanan santral olduğunu belirtti. Bölgede yıl sonuna dek 12 santral aktif hale gelebilecek.

Kındap açıklamaları arasında: “Ege’deki jeotermal kaynakların tümü devreye alındığında Türkiye, 2.2 milyar dolarlık cari açığından kurtulacaktır” dedi.

Basında yer alan ve jeotermal santrallerin zararlarına ilişkin görüşlere katılmadıklarını belirten Kındap, işletmelerin Valilik tarafından düzenli olarak kontrol edildiğini söyledi.

Alaşehir’de kurulacak olan Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi konusuna da değinen Kındap, 827 dönümlük sera için ilgili Bakanlık ve kamu kuruluşlarının çalıştığını belirtti. Ayrıca, Denizli Sarayköy’de Zorlu Enerji JES’den çıkan atık su ile ısıtılacak seranın altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyleyerek, 650 dönümlük alanda kurulacak seranın 2 bin kişiye istihdam sağlayacağını ekledi.

JESDER Başkan Vekili Ufuk Şentürk ise kesin olmamakla beraber, 2025 yılı sonuna dak, Manisa’ya en az 5 milyar dolarlık jeotermal santral yatırımı olacağı görüşünde olduğunu söyledi.

Kaynak: Manisa Kulis Haber