Haberler

JESDER, PİGM’e kullanılmayan petrol kuyuları için başvurdu

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 2 Tem 2018

Makedonya, ABD ve Kanada gibi ülkelerde gerçekleştirilen çalışmaları örnek gösteren JESDER, kullanılmayan petrol kuyularının ısıl değerlerinin değerlendirilmesi amacı ile PİGM’e başvurdu.

Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (PİGM) bir dilekçe ile başvuran JESDER, yerin ısıl kapasitesinden dolayı derin petrol kuyularından 70-200 dereceler arasında jeotermal akışkan elde etmenin mümkün olduğunu belirtmiştir.

Elde edilebilecek bu jeotermal ısı aracılığı ile jeotermal seracılık, kent ısıtmacılığı ve elektrik üretimi gibi birçok alanda faydalanılması mümkün olabilecektir. Makedonya, ABD ve Kanada gibi pek çok ülkede petrol arama amacı ile açılan ve belli bir potansiyelde ısı enerjisine sahip kuyular, jeotermal ısı elde etmek amacıyla bedelli veya bedelsiz olarak özel sektöre veya yerel yönetimlere devredildiğini velirten JESDER yönetimi PİGM’den konuya ilişkin bir envanter çalışması yapılmasını talep etmiştir.

Gerçekleştirilecek envanter çalışması sonrası potansiyeli belirlenen kuyuların ülke ekonomisine kazandırılması için işbirliği taleplerini belirten JESDER yöneticileri “Başarılarımızın ardında, özveri ile çalışan yatırımcılarımız ile devletimizin desteği yatmaktadır. Bu destek ve özveri ile birlikte, dünya kurulu güç sıralamasında 4.sıraya yükselmiş bulunmaktayız.” Sözleri ile kurumun desteklerini beklediklerini belirtmişlerdir.

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılarak ülkemizin döviz rezervine katkıda bulunabilmek amacıyla, bu özelliklere sahip eski petrol kuyularıyla ilgili bir envanter yaparak, bunların Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği olarak kurumunuzla birlikte bir çalışma yapmak istemekteyiz.

Kaynak: JESDER