Haberler

JESDER tarafından düzenlenen GT 2019 tamamlandı

GT 2019 (kaynak: fotoğraf- Fotokopter)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 8 Şub 2019

JESDER tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Türkiye Jeotermal Kongresi ve Çalıştayı (GT 2019) 6-7 Şubat tarihlerinde, Ankara’da, tüm sektör paydaşlarını biraraya getirdi.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Türkiye Jeotermal Kongresi ve Çalıştayı (GT 2019), Ankara’da tamamlandı.

Devletin ilgili kurum ve kuruluşlarından yetkililer, politikacılar, yatırımcılar, hizmet sağlayıcıları ve akademisyenler gibi, ülkenin jeotermal sektörüne dahil tüm paydaşların bir raya geldiği konferans ve fuarda sektörün sorunları ve geleceği de tartışıldı.

Konferansın açılış konuşmasında JESDER Başkanı Ali Kındap, enerji kaynakları içerisinde yenilenebilir, temiz ve yerli olması özellikleri ile jeotermalin Türkiye’nin enerjide arz güvenliği ve enerji ithalatını azaltmaya yönelik politikaları içerisinde kritik bir rol oynadığını söyledi. 1.347 MWe kurulu güçle, jeotermal kaynaklardan elektrik üretim Kurulu gücü ile Türkiye’nin dünya dördüncüsü olduğunu belirten Kındap, bu başarının altında, özverili girişimcilerle devlet tarafından sağlanan desteklerin yattığını vurguladı. Kındap, ancak destek mekanizmalarının devamı ile Türkiye’nin 2023 yılında 3000 MWe JES kurulu gücü hedefine ulaşabileceğini belirtti.

Konferansın diğer açılış konuşmacılarından Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın güncel olarak jeotermal elektriğinin toplam üretim içindeki payının yaklaşık yüzde 3 olduğunu belirterek, Türkiye’nin elektrik talebinin uzun vadede yıllık bazda yüzde 5-6 arttığına dikkat çekti. Aydın, yenilenebilir enerji kaynakları olarak jeotemal, rüzgar, güneş ve biyokütle kaynaklarından enerji üretiminde sunulan ve 2020’de sona erecek YEKDEM’in ardından, yeni desteklerin çok uzak olmayan gelecekte açıklanacağı müjdesini verdi.

Aydın açıklamasında “Sayın Bakanımız önümüzdeki süreç içerisinde, bu konudaki açıklamayı bizzat kendileri yapacaklar” dedi. Açıklanası beklenilen yeni model üzerinde çalışırken dünyadaki uygulamaları, çeşitli ülkelerdeki desteklerin boyutunu ve gelişimini dikkate aldıklarını belirten Aydın teşvik noktasında herhangi bir tereddüt olmadığını, ancak boyutu ve nihai tüketici üzerindeki etkilerini de dikkate alan bir yaklaşımın önem taşıdığını belirtti.

Yaklaşık 400 kişinin katıldığı GT-2019, akademisyenler ve hizmet sağlayacıların sektörün teknik sorunları ve çözümlerine ilişkin sundukları sunumlar ve ürün tanıtımları ile tamamlandı.