Haberler

JESDER’den gazların bertarafı ve değerlendirilmesi üzerine 3. toplantı

JESDER, 3.Gazların Bertarafı ve Ekonomik Olarak Değerlendirilmesi İstişare Toplantısı Görseli (kaynak: JESDER)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 2 Ağu 2018

JESDER, Haziran içerisinde gerçekleştirilen “Gazların Bertarafı ve Ekonomik olarak değerlendirilmesi” başlıklı toplantılarının sonuçlarını paylaşmak ve sektör sorunlarını değerlendirmek amacıyla 3. kez biraraya geldi.

31 Temmuz’da geniş bir katılım ile toplanan JESDER, Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk’ün önderliğinde, sektörün sorunları ve önceki toplantılarda tartışılan AR-GE projelerinin maliyet analizlerinin görüşülmesi, katılımcı akademisyen ve şirket temsilcilerinin görüş ve yorumlarının dinlenmesi çerçevesinde gerçekleştirildi.

Hibrid Tesisler ile ilgili mevzuat değerlendirmede

Santrallerin iç elektrik tüketimlerinde kullanılacak ve bu ihtiyaçla sınırlı, Hibrit Tesislerden lisanssız elektrik üretimine ilişkin mevzuatın geçmiş dönemlerde ilgili kurumlara sunulduğunu beliten Şentürk, Eylül, Ekim ayları içerisinde bir netice almayı umduklarını belirtti.

YEKDEM ile ilgili gelişmeler

JESDER olarak Aplus Danışmanlık şirketine hazırlatılan bir rapor ile, YEKDEM’in devam etmesi durumunda jeotermalin ekonomiye sağlayabileceği katkıları ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaştıklarını hatırlattı. Bu kapsamda değerlendirilen öngörüler çerçevesinde, yerli aksam teşviği ile ilgili yeni bir düzenlemenin olacağı ve fiyatlarda değişiklik yaşanabileceğini belirtildi. Konunun üzerinde, ilgililerince çalışıldığını söyleyen Şentürk, açıklanacak modelin sektörde yatırımları teşvik edecek bir model olmasını dilediklerinin altını çizdi.

Gazların bertarafı ve ekonomik olarak değerlendirilmesi

Daha öneki toplantılarda görüşülmüş olan; algler yardımı ile H2S’in bertaraf edilmesi, CO2’nin değerlendirilmesi başlıklı projelerin maliyet analizleri katılımcılar tarafından değerlendirildi. Detayları paylaşılan AR_GE projeleri için sağlanabilecek finansman ve destek yolları da toplantının gündem maddeleri arasında idi.

Ekim ayında bir devam oturumunun gerçekleştirilmesinin kararlaştırılan toplantı gündemine, alternatif hibrid çalışmalar, jeotermal enerjiden mineral eldesi ve enerji depolama konuları da eklendi.

Katılımcılar:

AFJET, Akça Enerji, Beştepeler Enerji, BM Holding, Enerji Holding, Enerjeo, Enther Enerji, Karizma Enerji, Karkey A.Ş., Kipaş Holding, Maren Enerji, Sanko Enerji,  SDS Enerji, Sis Enerji, Soyak Enerji, Turcas PEtrol A.Ş., Zorlu Enerji, 3S Kale, Armoni Danışmanlık, DEU, Enerji İletişim, GMK Enerji, İYTE, KGS Kimya, Magenta İletişim,  ODTÜ, Yaşar Üniversitesi.

Kaynak: JESDER Toplantı Bildirisi