Haberler

JESDER’den gazların bertarafı ve ekonomik olarak değerlendirilmesi üzerine çalışma

JESDER gazların bertarafı ve ekonomik olarak değerlendirilmesi toplantısı - İzmir
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 30 Haz 2018

JESDER, jeotermal akışkan ile üretilen gazların bertarafı ve ekonomik olarak değerlendirilmesi konusunda, santral sahibi yatırımcılar ve temsilcileri, sektöre teknolojik çözümler üreten şirketler ve ilgili akademisyenler ile birlikte çalışmalarına başladı.

Haziran ayı içerisinde JESDER’den Ufuk Şentürk başkanlığında gerçekleştirilen toplantılara Zorlu Enerji, Maren Enerji, TURCAS ve Karadeniz Enerji yöneticileri ve temsilcileri, ODTU, İYTE, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesinden alanında uzman akademisyenler, TÜBİTAK, ME-ADS, KGS Kimya, GMK Enerji ve ALE Group katıldı.

Akademisyenlerin öncülüğünde tamamlanan ilk toplantı sonrasında bir çalışma yöntemi belirlenerek oluşturulan çerçeve içerisinde uygulanabilir çalışmaların inecelenebilmesi için konu başlıkları tanımlandı.

İkinci toplantı hızlı bir şekilde çözüm getireceği öngörülen projelerin şekillenmesi ve maliyet analizlerinin tartışılması çerçevesinde gerçekleşti. Katılımcılar Karbondioksitin ve Hidrojen Sülfür’ün bertarafı ve ekonomik kullanımı konusunda gerçekleştirilebilecek projeleri değerlendirdiler. ALE Group’dan İrfan İçöz kurutma tesisleri konusunda bilgiler vererek, Yaşar Üniversitesi ve GMK Enerji ile entegre gerçekleştirilecek algler yardımı ile gazların bertaraf edilebileceği yöntemler detayları ile ele alındı. Jeotermal akışkan ile üretilen gazların ekonomik olarak değerlendirilmesi ve kamu yararı gözeten projeler oluşturulması açısından inovatif fikirlerin değerlendirildiği toplantılar, taslak projelerin maliyet analizlerinin tamamlanması hedefi ile sonlandı.

Temmuz sonunda tekrar bir araya gelecek olan katılımcılar örnek projeler ile alanlarında ufuk açacak AR-GE çalışmalarındaki gelişmeleri değerlendirecekler.