Haberler

JKBB’nin yeni Başkanı Osman Zolan oldu

JKBB 2019 Yılı Olağan Meclis Toplantısı, Ankara (kaynak: JKBB)
Cannur Bozkurt 17 Haz 2019

JKBB’nin Ankara’da gerçekleştirilen 2019 Yılı Olağan Meclis Toplantısında, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oy çokluğu ile JKBB başkanlığına seçildi.

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği (JKBB) 2019 Yılı Olağan Meclis Toplantısı 13 Haziran 2019 günü Ankara’da gerçekleştirildi. Yapılan meclis toplantısında Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oy çokluğu ile JKBB başkanlığına seçildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Birlik Başkanı Yaşar Bahçeci, konuşmasında: “2009 yılında Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı olarak başladığım görevimi 10 yıl sonra 2019 yılında birçok önemli işler yapmış olarak bu meclis toplantımızda seçilecek yeni başkanımıza devredeceğim. 10 yıllık süre zarfında belediyelerimize başta jeotermal olmak üzere bütün yenilenebilir enerji alanlarında birçok hizmet verdik. 2009 yılında birliğimizin üye belediye sayısı 39 iken 10 yılda 115 belediyeye çıkarttık. Birlik olarak düzenlediğimiz eğitimlerle yüzlerce belediye çalışanını teknik konularda bilgilendirdik. Yurtiçinde ve yurtdışında yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili sayısız seminer, kongre ve toplantıya katıldık. Birçoğuna da ev sahipliği yaparak, danışma kurulu üyelerimiz ve mühendislerimizle bildiriler sunduk ve sunumlar yaptık.”

“Ankara’da faaliyet göstermeye başladığımız tarihten itibaren Enerji Bakanlığımız ile birçok projede çalışma fırsatı bulduk. Ayrıca son 2 yıldır jeotermal merkezi ısıtma sistemleri üzerinde yaptığımız ciddi çalışmalar sonucunda Enerji Bakanlığımızın Danimarka örneği üzerinden çıkartacağı Isı Mevzuatı Projesinde de gözlemci kurum olduk. Proje kapsamında merkezi ısıtma sistemleri ile ilgili belediyelerimizin birinci aktör olarak rol almalarının gerekliliğini Enerji Bakanlığına ve bütün paydaşlara ilettik ve konunun sonuna kadar takipçisi olduk. Benden sonra seçilecek yeni başkanımızın bu görevi layığıyla yerine getireceğini ve 10 yıldır taşıdığımız bu bayrağı daha ileriye taşıyacağına inanıyorum.” dedi.

Toplantının kapanışında Birlik Başkanı seçilen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yaptığı konuşmada kendisine bu görevi layık gören tüm üye belediye başkanlarına teşekkür ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan jeotermalin son 15 yıl içerisinde çok önemli bir misyona sahip olduğuna vurgu yaparak jeotermal enerjinin daha ilerilere gitmesi için hep birlikte gayret edeceklerini söyledi.

Denizli’de jeotermalin elektrik üretimi, termal sağlık turizmi ve ısıtma gibi pek çok alanda aktif olarak kullanıldığına dikkati çeken Başkan Zolan, jeotermalin çok önemli bir değer olduğunu belirterek, her yönüyle kullanılması gerektiğini belirtti. Başkan Osman Zolan, “Enerji bizi cari açığa götüren bir eksiğimiz. Öz kaynaklarımızla enerjimizi sağlayabilirsek bu bizim cari açığımızı kapatır. Jeotermal bunun için çok önemliydi. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgâr enerjisi de ülkemizde çok önemli bir yol aldı. Bunların önünü de açacağız. Belediyelerimizde, ‘bunları nasıl kullanabiliriz, nasıl entegre edebiliriz, şehrimize katacağı değerler noktasında nasıl bir yol izleyebiliriz’ bunları hep birlikte oturup konuşacağız. İnşallah daha ileri ve daha güzele mesafe alma noktasında gayret edeceğiz. Bunu birlikte başaracağız” dedi.

Kaynak: JKBB