Haberler

Kabile, ABD hükümetine Kaliforniya’da jeotermal lisansların yenilenmesi nedeniyle dava açtı

Calpine Şehir Manzaralı Plaza San Jose (kaynak: flickr / Michael Gray, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 25 Nis 2019

Kaliforniya’da yetkililer, Siskiyou bölgesinde bulunan Glass Dağı Jeotermik Ünitesi Calpine lisansında, projenin geliştirilmemesi nedeniyle Pit Nehri Kabilesi tarafından zorlanıyor.

Courthouse News tarafından bildirildiği üzere, San Francisco Kaliforniya’da Siskiyou Bölgesinin Higlands Gölü çerveresinde yerleşik Pit Nehri Kabilesi, Calpine Corporation’ın lisansının yenilenmesine izin verdikleri idiası ile ABD Bölge Yönetimi Bürosu’na dava açıyor. Davaya göre, Calpine’in jeotermal enerji üretmek için on yıllardır kutsal topraklarda “gayretli çabalar” yapmamasına rağmen lisansları yenilendi.

Calpine Corporation, 1982’de, Cam Dağ Jeotermik Birimi olarak bürokratik olarak bilinen 2560 dönümlük ulusal ormandaki jeotermal enerjiyi araştırmak için ABD hükümeti tarafında açılan ihaleyi kazanarak, sözleşme imzaladı. Bölgede bir alanın 5 MW’tan daha az elektrik üretebileceğini bildirdiği 1988’den bu yana projede delinmiş hiçbir jeotermal kuyu bulunmuyor.

Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesinde yapılan 23 sayfalık şikayete göre, “Davacılar, BLM ve Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanlığı’nın, Jeotermal Buhar Yasası gereğince sözleşmeyi devam etmekte olan başarısızlıklara ithafen feshetme zorunluluğu yerine getirilmesini istiyorlar.” Arazinin devam eden lisans anlaşması, kabilenin geleneklerini de içeren kutsal toprakları kullanmasını engelledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy