Haberler

Kaliforniya’daki yeni “ultra düşük sıcaklıklı” jeotermal enerji üretim motoru

Surprise Valley, California (source: flickr/ BLM California, public domain)
Eren Günüç 9 Oca 2018

Kalifornia'daki bir pilot proje, Modoc County'deki Surprise Valley Hot Springs Resort'daki 82 C derece jeotermal kaynaklardan enerji üretimi için yeni bir küçük ölçekli düşük sıcaklık jeotermal enerji tesisi kurdu.

PwrCor, Inc. (OTCQB: PWCO) borsaya bugün piyasaya çıkan ilk güç motorunun imalatı, ilk testi ve deneme sürelerinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Motor, bir jeotermal kaynaktan ultra düşük dereceli ısı kullanarak çalışacak şekilde üretilmiştir. Bu, Modoc County, CA’daki Surprise Valley Hot Springs Resort’a temiz “yeşil” elektrik enerjisi sağlamak için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Motor, San Antonio, Texas’daki Southwest Research Institute’da tasarlandı ve inşa edildi ve şirketin tescilli teknolojisini kullanan türünün ilk örneği. Motor, bu ayın ilerleyen saatlerinde Kaliforniya’ya planlanan sevkiyat öncesinde Şirketin titiz hazırlık testini geçmeye devam ediyor.

PwrCor, Kaliforniya Enerji Komisyonu tarafından verilen hibe yoluyla düzenlenen fonlardan doğrudan Modoc County tarafından ödenecektir. Kaliforniya Enerji Komisyonu’nun misyonu, PwrCorTM teknolojisinin başaracağı alternatif enerji kaynaklarının kullanımını desteklemektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra, Surprise Valley Hot Springs Resort’un artık yalnızca şebeke gücüne güvenilmemesi bekleniyor.

İl İdari Görevlisi Chester Robertson, “Modoc County’nin, yüzeyin düşük sıcaklık rezervuarlarının da dahil olduğu bol jeotermal kaynaklara sahip olduğunu belirtti. İlçe, jeotermal enerji için yeni teknolojilerin uygulanmasında lider olmayı hedeflemektedir ve PwrCor ünitesini jeotermal uygulamada kullanan ilk kurulumdan dolayı heyecanlıdır. Tarihsel olarak sadece direkt ısı kullanımı olan bir yerde mevcut yüzey sularından temiz elektrik enerjisi üretimini sağlayacaktır. Teknoloji, büyük jeotermal projelere kıyasla, en az alan bozulması ve sermaye yatırımıyla dağınık elektrik enerjisini teşvik eden bir ölçekte uygulanacak. ”

PwrCor’un tescilli teknolojisi “ultra düşük dereceli” ısı olarak kabul edilen 93 ° C altındaki sıcaklıklarda tedarik ısısını verimli bir şekilde kullanıyor. Kaliforniya’nın Sürpriz Vadisindeki kaplıca suları yaklaşık 87,7 ° C sıcaklığa ulaşıyor. PwrCor’un motorunun jeotermal kaynağın ısı kapasitesinin sadece bir kısmını kullanarak tesise güç sağlaması bekleniyor.

PwrCor’un CEO’su Tom Telegades, “Bu motor kendi türünün ilk örneği ve başarılı gelişimi PwrCor için büyük bir başarıya işaret ediyor. Surprise Vadisi jeotermal projesi, şirketin PwrCorTM teknolojisini stratejik pazarlara uygulamak için uyguladığı stratejinin başlıca örneğidir. Şu anda, Petrol ve Gaz, Güneş Enerjisi ve Türbinler, Yakıt Pili ve Veri Merkezi pazarlarında, faydalı olana dönüştürülebilen muazzam miktarda boşa enerjinin ultra düşük dereceli ısıya sahip ek proje girişimleri üzerinde çalışıyoruz. PwrCor’un teknolojisinin tüm endüstrilerin enerji profilini değiştirebileceğine inanıyoruz “dedi.

“Tesisin teknolojisi 82 C derece dakikada 557 litre su ile 250 kW’lık elektrik enerjisi üretmeyi ve 150’den fazla konuta ısı olarak hizmet verebilecek durumda. Surprise Vadisi Kaplıcaları, 1.5 MW sabit, kesintisiz elektrik enerjisinde tahmin edilen bir potansiyeli temsil etmektedir.

PwrCor_engine

Kaynak: Company release via Globe Newswire, an earlier press release by the company, ThinkGeoEnergy aracılığıyla