Haberler

Kanada British Columbia’daki ilk jeotermal kaynak yetkilendirmesi

View over Valemount, BC, Canada (source: Borealis GeoPower)
Eren Günüç 30 May 2018

Kanadalı jeotermal geliştirici Borealis GeoPower, Kanada'nın British Columbia eyaletinde Valemount'taki jeotermal projesi için ilk jeotermal kaynak onayını aldı.

Bu hafta yayınlanan bir açıklamaya göre, BC Petrol ve Gaz Komisyonu (BC Oil and Gas Commission) Kanada’daki British Columbia (BC) eyaletindeki İlk Jeotermal Kaynak Kuyu Yetkilendirmesi’nin yayınlandığını duyurdu.

BC Petrol ve Gaz Komisyonu, Valemount B.C.’nin güneyindeki Kano Reach Jeotermal Projesi’nde dört termal kuyu için Borealis Geopower Inc.’e verilen jeotermal yetkilendirmelerini yayınladı.

Borealis Geopower Inc. Calgary, Alberta merkezli yenilenebilir bir jeotermal enerji şirketidir. Kuyu izinleri, şirketin geoteknik ve sıcaklık gradyanı bilgilerinin toplanması için araştırma sondajı yapmaya başlamasını sağlayacaktır.

Komisyon, 29 Mayıs 2018 tarihli kuyu yetkilerini yayınladı ve Komisyon’un, Jeotermal Kaynak Yasası kapsamında bir yetki verdiği ilk zamanı temsil ediyor. Komisyon, 31 Mart 2017 tarihinde jeotermal kaynakların düzenleyicisini oluşturmuştur.

İzin, Borealis GeoPower’ın Valemount yakınlarında küçük bir pilot jeotermal projeye dönüşmeyi umduğu dört jeotermal kuyu üzerinde sondaj yapılmasına izin verdi.

Komisyonun arkasındaki düzenleyici unsurlar ve jeotermal düzenlemelerle ilgili daha fazla bilgi ve arka plan bilgileri, aşağıda bağlantılı belgede bulunabilir. Borealis GeoPower tarafından projeye ilişkin detaylar burada bulunabilir.

Kaynak: BC Oil & Gas Commission (pdf), ThinkGeoEnergy aracılığıyla