Haberler

Kanada hükümeti Saskatchewan jeotermal projesine 25.6 milyon dolarlık fon sağladı

Jeotermal proje alanında kurulu sondaj kulesi, Saskatchewan/ Kanada (kaynak: DEEP Corp.)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 13 Oca 2019

Kanada Federal Hükümeti, Kanada'nın Saskatchewan eyaletindeki DEEP Toprak Enerji Üretimi tarafından geliştirilen jeotermal enerji projesine 25.6 milyon CAD tutarında finansman sağlayacağını açıkladı.

Kanada’nın Saskatchewan eyaletinde Regina’ya yapılan bir gezi sırasında, ülkenin Başbakanı Justin Trudeau, federal hükümetin şu anda eyalette geliştirilmekte olan jeotermal proje için 25,6 milyon CAD (18,8 milyon ABD Doları) finansman sağlayacağını açıkladı.

DEEP’in jeotermal tesisi, bu güvenilir enerji kaynağından yararlanmak için petrol, gaz ve madencilik endüstrilerinden bilinen sondaj teknolojilerini kullanarak Saskatchewan’ın enerji sektöründeki liderliğini artıracak.

Kasım 2018’de sondaj yapmaya başlayan proje, yaklaşık 7.00 evin elektrikle çalışmasını sağlayacak kadar enerji üretecek ve yılda 7.400 otomobilin yıllık emisyonlarını eşdeğerde tutacak bir çalışma olarak planlanmıştır. Proje il elektrik şebekesine temiz, yenilenebilir enerji sağlarken, inşaat sırasında bölge halkı için yeni iş fırsatları yaratacaktır.

Kanada Başbakanı Rt. Hon. Justin Trudeau, konuya ilişkin olarak: “Bugünkü duyuru, Saskatchewan’ın ve tüm çocuklarımızın geleceğine yapılan bir yatırımdır. DEEP’in projesi, Kanadalılar için iyi, orta sınıf işler yaratırken, eyaletin ve ülkenin nasıl enerji ürettiğini değiştirme potansiyeline sahip. Bu, bugün iklim değişikliğiyle mücadelede nasıl bir adım attığımıza ve topluluklarımızı yarın için güçlendirmemize bir başka örnektir.” açıklamasında bulundu.

Hükümet, Estevan bölgesindeki enerji projesinin Kanada’da türünün ilk örneği olduğunu ve “yeni bir yenilenebilir enerji kaynağına başvurduğunu” söyledi. Özel bir Saskatchewan şirketi olan DEEP Earth Energy Production Corporation, web sitesine göre, Saskatchewan’ın enerji üretimi için jeotermal kaynaklarını geliştirme vizyonuyla güvenli, istikrarlı ve sürdürülebilir bir enerji üreticisi olma misyonuna sahip olduğunu belirtti.

Trudeau, fonu Regina’daki Yeraltı Jeoloji Laboratuarı’ndaki bir basın toplantısında duyurdu.

  • Bu projenin finansmanı, Doğal Kaynaklar Kanada’nınv(Natural Resources Canada – NRC) Gelişmekte Olan Yenilenebilir Güç Programı aracılığıyla sağlanmaktadır. 2014 yılında, NRC, bu projeye yönelik ön fizibilite çalışması için ecoENERGY Innovation Initiative’e 1 milyon dolar katkıda bulundu. Doğal Kaynak Kanada’nın Temiz Enerji İnovasyon Programı ve İnovasyon Saskatchewan, test sondajı için sırasıyla 350.000 ve 175.000 $ ‘a katkıda bulundu. Projenin toplam maliyeti 51,3 milyon dolar.
  • Bölge halkı, tesisten aşırı ısıyı ticari kullanım için 45 dönümlük seraya kanalize edecek. Büyük ticari seralar için sürdürülebilir, uygun fiyatlı temiz ısıtma, Saskatchewan tarım sektörü için yeni fırsatlar sunmakta.
  • Proje, birkaç yüz MWe güç üretme kapasitesini destekleme kapasitesine sahip Williston Havzası’na ek yatırım yapılmasının önünü açacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy