Haberler

Kanada’nın British Columbia eyaletinde yapılan drone bazlı jeotermal arama çalışması

Drone ile jeotermal saha çekimi (kaynak: Global UAV Technologies)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 28 Oca 2019

Geliştirme şirketi Borealis GeoPower Inc., Kuzey İngiliz Columbia / Kanada'da hem jeofizik hem de termal görüntüleme sensörlerini kullanarak insansız hava aracı ile jeotermal enerji arama çalışması yaptı.

Çeşitlendirilmiş ve dikey olarak entegre bir dron teknolojisi şirketi olan Global UAV Technologies Ltd., Kanadalı jeotermal geliştirici Borealis GeoPower Inc için yakın zamanda drone tabanlı bir jeotermal enerji arama araştırması yaptığını duyurdu. Global UAV, kuzey Britanya Kolombiyası’nda (BC) bir alan üzerinde hem jeofizik hem de termal görüntüleme sensörlerini kullandı.

Global UAV’nin % 100 iştiraki olan Pioneer Aerial Surveys Ltd. (“Pioneer Aerial”), 2200 Ha araştırma alanı üzerinde yüksek çözünürlüklü manyetometre ve termal verileri toplamak ve analiz etmek için Hummingbird Drones Inc. ile işbirliği yaptı. Çalışma, verimlilik ve veri kalitesini en üst düzeye çıkarmak için hem gündüz hem de gece uçuş operasyonları ile gerçekleştirildi. UAV-MAG ™ ve drone tabanlı termal görüntülerin birleşimi, müşterileri Borealis GeoPower Inc. İçin, çalışma alanının jeolojik ve jeotermal özellikleri üzerinde yüksek çözünürlüklü çıktılar üretti.

Global UAV Technologies Ltd. CEO’su Michael Burns yaptığı açıklamada: “Global UAV olarak müşterilerimize sürekli olarak yeni dron teknolojisi sunmaktayız. Drone çözümlerimiz pazar payını ve dünya çapında yeni müşteri potansiyelini belirlemeye devam ediyor. Global UAV’nin birden fazla bölümü, başarılı UAV-MAG ™ ve  termal araştırma projelerini desteklemektedir.” dedi.

Borealis GeoPower Inc.’in CEO’su Alison Thompson ise: “Kanada’nın jeotermal enerji araştırmalarında ‘öncü’ olarak, Borealis’in çığır açan uygulaması Global UAV’nın Öncü Hava Etütleri çalışması için uygun görünüyor. Pioneer Aerial’ın getirdiği işbirlikçi ruh, Terrace, BC jeotermal projesinde çalışmayı başarıyla yürütmekte etkili oldu. Dünyanın en büyük kaplıcalarından birinin yakınında olan Borealis, şu anda 2019 yılında sondaj öncesinde rezervuar modelini iyileştirmektedir. Jeotermal enerji ve ısı, yerel ve ulusal ekonomiyi ve çevreyi destekleyecek şekilde iyi konumlandırılmış yenilenebilir enerjilerdir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy