Haberler

Kapadokya’nın jeotermal potansiyelinin geliştirilmesine 50 milyon dolarlık yatırım

Kapadokya Uçhisar'dan manzara (kaynak: Uçhisar Belediyesi foto galeri)
Cannur Bozkurt 2 Ağu 2019

Kapadokya’nın jeotermal potansiyeline geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını anlatan Museum Hotel'in Kurucusu Ömer Tosun, bu alana 50 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Kapadokya’nın, turizm sektörüne katkısının artacağını öngörerek, geliştirecekleri termal otellerin konseptine ilişkin detayları paylaşan Museum Hotel’in Kurucusu Ömer Tosun, Kapadokya’nın bilinmeyen jeotermal potansiyellerini gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Tosun şu açıklamalarda bulundu: “Hali hazırda 40 derece-den 110 dereceye kadar farklı sıcaklıklara ulaşmış bulunuyoruz. Bunların geliştirilmesiyle birlikte, jeo-termal enerji santrali, lüks termal sağlık otelleri ve seracılık alanlarında yatırım yapmayı planlıyoruz. Ter-mal sağlık turizmi projemizin planlama süreci devam ediyor. Bir aksilik olmazsa en geç 2020 yılında faa-liyete geçirmeyi arzu ediyoruz. 165 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilecek proje için yaklaşık 50 milyon dolar yatırım yapacağız”.

Tosun, Kapadokya’da termal turizmin özel bir konseptle birleştirilmesi gerektiğini düşündüklerini dile getirerek, Kapadokya’ya termal turizmi de kazandırdıklarında, bölgenin artan bir turizm ivmesi yakalayacağı öngörüsünü paylaştı.

Kaynak: İHA