Haberler

Kaplıca Gücü – Japonya, Beppu’daki kaplıcada Jeotermal Güçle Çalışan Telefonlar

Kannawa Kaplıcaları, Beppu, Japonya (kaynak: Oniyama Hotel)
Cannur Bozkurt 17 Eki 2019

Jeotermal enerjinin spa'nın ötesinde neler sunabileceğini göstermek için Japonya'nın Beppu kentindeki turistik Kannawa kaplıcasında küçük bir deneysel termal enerji dönüşüm birimi kuruldu. Ünite, ziyaretçilerin elektronik cihazlarını şarj etmelerini sağlıyor.

Japonya’dan bildirildiği üzere, Eylül ayında Japonya’da Brompu’nun Furomoto semtindeki popüler Kannawa kaplıcasında yeni bir deneysel termal enerji dönüşüm teknoloji sistemi başlatıldı.

Çok küçük olan sistem, spaya gelen ziyaretçilerin akıllı telefonlarını ve diğer elektronik cihazlarını şarj etmelerini sağlayacak. Projenin amacı ziyaretçilere spa suyunun elektrik üretimi de dahil olmak üzere başka amaçlar için kullanılabileceğini göstermektir.

Beppu Belediye Başkanı Yasuhiro Nagano sistemin açılış töreninde, “Japonya dışından gelen pek çok ziyaretçiye, jeotermal enerjiyi kullanmanın yeni yollarını deneyimleme şansının verilmesi büyük öneme sahip olacak” dedi.

Sistem, jeotermal kaplıcanın 100 santigrat derecelik suyu ve dışarının havası arasındaki farkı kullanarak küçük bir güç oluşturuyor. Sistem bir bataryada depolanabilen sadece 2,5 Watt’lık bir çıktı üretmekte.

Kaynak: ThinkGeoEnergy