Haberler

Küçük ölçekli jeotermal ünite projelerini hızlandıracak yeni bir finansman şirketi

Climeon Heat Power system (source: Climeon AS)
Eren Günüç 11 Oca 2018

İsveçli yatırımcılar ve Climeon, düşük ısılı jeotermal kaynaklardan güç üreten Climeon ısı güç üniteleri ile jeotermal gelişimi hızlandırmak için, projelere yatırım yapacak bir proje finans şirketi kurdu.

Bir teknoloji şirketi ve küçük ölçekli düşük ıslı güç santralleri tedarikçisi İsveçli Climeon’un sahipleri, bir proje finansman şirketi olacak Baseload Capital’in kuruluşunu ilan etti. Gullspång Invest AB, LMK Forward AB ve Blue AB’nin ana sahipleri olduğu Baseload Capital’e Climateon % 20’yi aşmayan bir azınlık hisse için 7,3 milyon $ ile katıldı. Amacı ise küresel Isı Gücü projelerini hızlandırmak

Baseload Capital’teki azınlık pay sahibi Climeon Başkanı Per Olofsson, Climeon’un bu finansman ile dünya çapındaki ısı enerjisi ürünlerine odaklanmasını saglayacağını belirtti.

Baseload Capital, öncelikli olarak Climeon’un mevcut işlerini ve gelecekteki işlerini göz önünde bulundurarak jeotermal enerjiye yatırım yapacak.

Proje finansmanı hakkında

Proje finansmanı modelleri, küresel ölçekte enerji santrali yatırımlarında ortaktır. Yaklaşık 20-30 yıllık uzun sözleşmelerle, bir enerji şirketi üretilen elektriği satın alıyor ve gelir, eşitlik ve kredileri güvence altına almak için kullanılıyor. Baseload Capital, hem hisse hem de krediyle bu projelere katılacak ve bir sonraki adım mülkiyet alanını genişletmek ve şirkete daha fazla sermaye sağlamak olacaktır.

Baseload Capital’in ana sahipleri hakkında

Gullspång Invest AB, uzun vadeli bir yatırım ufku olan ve enerji, gıda, su, sağlık ve eğitim üzerine odaklanan bir aileye ait yatırım şirketidir.

LMK Forward AB, benzersiz enerji ve güvenlik teknolojileri, otel ve rekreasyon tesisleri de dahil olmak üzere farklı alanlara yapılan yatırımlarla LMK Industries’in bir parçasıdır.

Kaynak: Company release, ThinkGeoEnergy aracılığıyla