Haberler

Küçük ölçekli ORC tedarikçisi ElectaTherm bir milyon saatlik çalışma süresini aştı.

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 8 Kas 2018

ABD merkezli küçük ölçekli düşük sıcaklık ile çalışan ısı jeneratörleri tedarikçisi ElectraTherm,  filosunun kümülatif çalışma saati bir milyon saate ulaştığını açıkladı.

Geçen ayda yayınlanan bir basın bülteninde, atık jeotermal ısıdan elektrik üretim jeneratörleri sağlayan bir teknoloji şirketi olan ElectraTherm, bir milyon saatlik kümülatif filo çalışma zamanını aştığını bildirdi. ElectraTherm’ın enerji üretim filosunu, düşük sıcaklıklı ısı akışlarından temiz enerji üretmeye odaklanmış 10 ülkede Power + Generators ile genişletiyor. Uygulamalar, içten yanmalı motor soğutmasından kombine ısı ve güç sistemlerine, mikro jeotermal, biyokütle ve daha fazlasına kadar çeşitlilik göstermektedir.

ElectraTherm, düşük sıcaklıktaki ısı akışlarından güç üretmek için ORC ve özel teknolojileri kullanır. Yakıtsız ve emisyondan arındırılmış yenilenebilir enerji yaratmak için sıcak su bir Organik Rankine Döngüsünü (ORC) çalıştıran yakıttır.

ElectraTherm’in yıllara dayanan deneyimi ve ilerleyen WHP teknolojisine odaklanmanın ödülü, kombine ısı ve güç piyasasını ilerletmek için ABD Enerji Bakanlığının 1.8 milyon dolarlık işbirliği anlaşmasıyla daha da kanıtlanmıştır. ORC’ye sağlanan girişlerdeki sıcaklıklarının artırılması ve ayrıca yoğunlaşma sıcaklıklarının artması, güç üretiminden sonra ORC’den termal olarak da faydalanılmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak, Power + Generator uygulamalarında iki değer akışı sağlanacaktır: atık ısıdan kW  bazında elektrik üretimi ve  bina ısı talepleri için faydalı termal enerji.

ElectraTherm’in Yönetici Direktörü John Fox, “ElectraTherm, büyüyen atık ısıdan enerjiyi dünya çapında güç piyasasına sunmaya devam ediyor ve kanıtlanmış filo deneyimimiz bizi bu alandaki diğerlerinden ayıran şeydir” dedi. “Küresel BITZER ağının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve WHP için pazar kabulünü nasıl genişleteceğimize odaklanıyoruz. ORC teknolojisi ve  atık ısıdan küçük ölçekli elektrik üretiminde heyecan verici bir zaman. ”

ElectraTherm, Power + Jeneratörünü Japonya, Nevada ve Romanya’ya tedarik etti.

Japonya’da, Beppu şehrinde, bölgesel ısıtma sisteminden gelen düşük sıcaklıklı jeotermal buharla çalışan Power + Generator 4400’ü (65 kW’a kadar) kurdu. Power+ Generator güç ürettiğinde, sıfır çevresel etki ile soğutma sağlar. Üretilen güç, yenilenebilir enerji kaynakları için cazip tarife oranlarında yerel hizmet birimine satılır.
ElectraTherm, 77-122 ° C arasında değişen düşük sıcaklıktaki sudan 110 kWe elektrik üretmek için Organik Rankine Çevrimi (ORC) ve özel teknolojileri kullanır. Bu sahada yaklaşık 110 ° C’de değişen akışlarda jeotermal buhar sağlanır. Diğer yenilenebilir kaynaklardan farklı olarak, jeotermal ısı temel girdidir ve 7/24 güç üretim kapasitesine sahip sürekli bir sıcak su akışı sağlar. Sıcak jeotermal su, ElectraTherm’in patentli çift vidalı güç bloğu boyunca ilerleyen yüksek basınçlı buhar oluşturmak için kullanılan yakıttır böylece su 20 ° C’ye kadar soğutulurken, temiz bir elektrik üretebilmek için bir elektrik jeneratörünü döndürür.

Nevada’da ElectraTherm, 75 kW kapasiteli bir ünite ve Romanya’da da 50 kW kapasiteli küçük bir tesis kurdu.

Kaynak: Thinkgeoenergy