Haberler

Kuyu bazlı eşanjör ile jeotermal enerji üretimi hedefi

Salton Denizi ve Güney Vadi, Kaliforniya (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 22 Şub 2019

ABD şirketi GeoGenCo, 2020 ortalarında faaliyete geçmeye başlayacak bir pilot tesis ile üretim olmayan kuyularda elektrik üretmek için yüksek performanslı kuyu bazlı ısı eşanjörü kullanarak jeotermal kaynaktan enerji üretim hedeflemektedir.

ABD merkezli GeoGenCo, LLC, CA, Imperial Valley’deki gelecek nesil True Geothermal 20 MW enerji santrali için yarı final tasarımlarını tamamladığını açıkladı. GeoGenCo, İmparatorluk Sulama Bölgesi (IID) ile 15 MW’lık bir Enerji Satın Alma Anlaşmasına sahip ve 2020 yılının Haziran ayına kadar enerji sağlamayı beklemektedir.

GeoGenCo’nun CEO’su ve COO’su Jim McIntosh (Mac), “Proje Gerçek Jeotermal olarak tanımlandı çünkü mevcut tüm jeotermal projeler, enerji üretim süreçlerinin bir parçası olarak önemli miktarda su veya buhar gerektiriyor. Bu nedenle, daha uygun bir şekilde hidro-jeotermal olarak bilinir, çünkü su hem ısının çıkarılması hem de artık akışkanın atılması için jeotermal işlemin zorunlu bir parçasıdır (akışkan veya buhar şeklinde).”

Gerçek Jeotermal, elektrik üretme işlemlerinde herhangi bir su kullanmamaktadır. Jeotermal akışkanları çıkarmak yerine, yüksek performanslı bir ısı eşanjörü, su, akışkan veya buhardan değil, jeotermal oluşumundan yalnızca ısı elde edilen mevcut (ancak performans göstermeyen) bir jeotermal kuyusuna yerleştirilir. Enerji üretim sürecinde sıfır su kullanılacaktır.

50 MW’lık bir jeotermal enerji santrali yılda yaklaşık 13 – 16 milyar galon suya ihtiyaç duyar; oysaki bu su, tarım gibi başka amaçlar için kullanılabilir. Yenilenebilir Portföy Standartları hedeflerine ulaşmak için jeotermal gibi güvenilir 7/24 enerjinin gerekli olduğu Kaliforniya dahil ABD ülkeleri için bu dikkate değer bir gelişmedir. Gerçek Jeotermal, Kaliforniya’nın, devletin gücünün yüzde 50’sinin 2050’ye kadar jeotermal enerji gibi alternatif enerjiden gelmesini gerektiren yasalarla doğrudan örtüşecektir.

GeoGenCo’nun Mühendislik Başkan Yardımcısı Dr. Theodore (Ted) Sumrall, “GeoGenCo’nun Jeotermal Enerji Üretimi teknolojisi, yetersiz ısı, akışkan veya buhar akışı, yetersiz jeo basınç eksiklikleri gibi faktörler nedeniyle ‘üretken olmayan’ olarak kabul edilen jeotermal kuyularda da değerlendirilebilir. Bu sadece büyük bir maliyet tasarrufu değil, aynı zamanda süreç için büyük bir risk azaltma faydasıdır” dedi.

Hidro jeotermal enerji, herhangi bir yenilenebilir gücün (en az ortalama 4.5 Acre / MW veya güneş enerjisinin %10’undan az) en az toprak kullanım alanına sahipken, Gerçek Jeotermal (“True Geothermal”), hidro jeotermalin kapladığı alanın yarısından daha azına ihtiyaç duymaktadır. Bu, son derece yenilikçi olan ve geleneksel olarak hidrojeotermal enerji üretimi ile geleneksel olarak ilişkilendirilen bir çok problemi çözecek ve jeotermalin geçmişte olduğundan daha yaygın şekilde kullanılmasına neden olacak bir dizi gerçek karbon nötr üretim döngüsü elektrik üretim sistemidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy