Haberler

Larderello’da jeotermal işlemlerde buharın arındırılması Enel Green Power tarafından test edilecek

Atık su kirletici azaltma sistemi (kaynak: Consorzio Polo Tecnologico Magona)
Cannur Bozkurt 17 Eki 2019

Yeni bir pilot tesis, İtalya'nın Toskana bölgesindeki Larderello jeotermal sahalarındaki jeotermal buharın arındırılmasını test edecek. Tesis, Enel Green Power ile işbirliği içinde bölgesel bir teknolojik araştırma konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir.

Toskana, Cecina’daki Il Tirreno tarafından bildirildiği üzere, Enel Green Power, şirketin Larderello’daki jeotermal sahaları için yeni bir arıtma tesisini test edecek.

Tesis, 1997 yılında kurulan Magona di Cecina (LI) sanayi bölgesi için mükemmel bir araştırma merkezinin inşası için bir kurtarma operasyonunun bir parçası olarak kurulan Magona Teknolojik Kutup Konsorsiyumu (CPTM) tarafından geliştirilmiştir. Binalar ve bilimsel araçlar, Livorno ili ve Pisa Üniversitesi Cecina ve Rosignano Marittimo belediyeleri tarafından sağlanmıştır. Bu kuruluşlarla birlikte kuruluştan bu yana sekiz özel şirket Konsorsiyuma katılmıştır. Konsorsiyum üyelerinin sayısı, CPTM’nin gelişimi ile el ele, yıllar içinde dört kamu kurucusu yanında yirmi kadar özel şirket ile birlikte artmıştır.

Pilot tesis 1/10 ölçekte inşa edilmiş kalker kalıntılarıyla “kuru” olarak çalışır. Test, Ekim ayının ortalarında Monteverdi Marittimo belediyesinde Larderello’nun buhar alanlarında başlayacak. Pilot tesis, 2 doldurma kolonu ve bir torba filtre vasıtasıyla 200 ° C sıcaklığa kadar ısıtılan, 1000 Nm3 / saat’lik bir gaz akış hızını arındırmayı öngörüyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy