Haberler

Lazard’ın, jeotermal dahil, Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti (LCOE) raporu güncellendi

Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti (LCOE-sübvansiyonsuz) (kaynak: Lazard)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 14 Kas 2018

Finans danışmanı Lazard tarafından sunulan Seviyelendirilmiş Enerji Maaliyet Raporu, yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi maliyetinin düşürülmesi konusunda dikkate değer bir genel bakış sunarken, aynı zamanda fiyatların değerlendirilmesinde taban yük/sevkedilebilirlik konusunun dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor.

ABD merkezli küresel finansal danışmanlık ve varlık yönetimi şirketi Lazard, birkaç yıldır seviyelendirilmiş enerji maaliyetine (LCOE) ilişkin mükemmel bir genel bakış raporu yayınlamaktadır. Şirket, geçtiğimiz günlerde, teknolojiler ve onlara ilişkin güncellenmiş SEM verileri içeren raporunun 12.0 versiyonunu yayınladı.

Lazard, şimdi veya gelecekte geleneksel üretim teknolojileriyle ve aynı zamanda çeşitli işletme (geleneksel ve Alternatif Enerji üretim teknolojileri) varsayımları altında hangi maliyetin rekabetçi olabileceğini ve hangi teknolojilerin, lokasyon gereksinimlerine, sevk özelliklerine ve diğer faktörlere bağlı olarak çeşitli uygulamalar için en uygun olduğunu anlamaya çalışmak için, LCOE’yi karşılaştıran bir analiz gerçekleştirdi.

Şirket, raporunda Alternatif Enerji teknolojilerinin geleneksel üretim teknolojilerini tamamlayıcı nitelikte olduğunu fark ettiğini belirtmiştir. Ayrıca Şirket, alternatif enerji teknolojilerinin çevresel ve sosyal sonuçları, RPS gereklilikleri, karbon düzenlemeleri, temel teknolojilerin iyileştirilmesi ve üretim miktarlarının artması ve belli bölgelerde devlet sübvansiyonları ile desteklenmesi gibi çeşitli nedenlerle kullanımlarının giderek yaygınlaşacağına inanmaktadır.

Veriler her ne kadar ABD’ye atıfta bulunuyor olsa da sektöre dair mükemmel bir genel bakış sağlamaktadır.

Rapor, yenilenebilir enerji teknolojileri için, özellikle geçmiş yıllarda fiyatları yoğun bir şekilde düşmüş olan güneş ve rüzgârın gittikçe daha rekabetçi bir tablo oluşturduğunu belirtmektedir. Fakat – Lazard’ın dediği gibi – “rakiplere karşı doğrudan karşılaştırmalar” Alternatif Enerji üretim teknolojileri, iletim özellikleri (örneğin, temel yük ve/veya sevkedilebilirilik, ara yük ile pik veya kesintili üretim teknolojileri) gibi konuları dikkate almalıdır.

Bu, İtalyan enerji firması ENEL tarafından paylaşılan elektrik üretim verilerinde açıkça görülmekte olup, elektrik üretimindeki temel-yük kapasitesi etkisinin ve bir şirket için sonuçlarının olduğunu (bakınız) göstermektedir.

Bu, açıkça, alternatif enerji segmenti kapsamında jeotermal enerjiyi ifade eden bir analizdir.

Rapor, sübvansiye edilmemiş ve sübvansiyonlu, yakıt fiyatlarına duyarlı, sermaye maliyetini göz önünde bulunduran seviyelendirilmiş enerji maliyeti karşılaştırması sunmaktadır.

Ana mesaj, depolama ve depolanan elektriğin kullanımı mevcut olmadığından, özellikle de temel-yük kapasitesi ve dağıtılabilirliği piyasada takdir görmüyorsa, jeotermal enerji için rekabetçi piyasada daha zorlu bir tablo yaratıyor oluşudur.

Jeotermal enerji için önemli noktalar:

  • LCOE (sübvansiyonsuz): MWh üretim başına değişim aralığı 71 ila 11 $
  • LCOE (ABD Federal Vergi Sübvansiyonlarına duyarlılık): MWh üretim başına değişim aralığı $ 67 ila 110 $
  • LCOE (yakıt fiyatlarına duyarlılık): yok
  • LCOE (sermaye maliyetine duyarlılık): 101 $ (sübvanse edilmemiş LCOE’nun orta noktası)
  • LCOE (tarihsel ortalama sübvanse edilmemiş değerler): MWh üretim başına 91 $ (ilk Lazard LCOE analizi, v. 3.0’dan beri ortalama LCOE’de% 21 azalma)
  • Sermaye Maliyeti: kurulu kW başına 4,000 ila 6,400 $
  • Maliyet unsuru ile LCOE (alt uç): sermaye maliyeti için 46 $, değişken O&M için 25 $ (MWh başına) 25 $
  • Maliyet unsuru ile LCOE (üst uç): sermaye maliyeti için 76 $, değişken O&M için 35 $ (MWh başına) 35 $

Dökümanın tamamına buradan erişebilrisiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy