Haberler

Lityum madenciliği ve jeotermal – MGX Minerals’ten R. Keller ile röportaj

Elektrikli araç şarj istasyonu (kaynak: flickr / Açık Izgara Zamanlayıcısı, yaratıcı ortak kullanımlar)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Mar 2019

Lityumun jeotermal akışkandan ayrıştırılması, sadece batarya teknolojisinde çok ihtiyaç duyulan bir talebi karşılayabildiği için değil, aynı zamanda jeotermal şirketler için potansiyel olarak ek bir gelir fırsatı sağladığı için oldukça sıcak bir konu.

Lityumun  jeotermal akışkandan ayrıştırılması konusunda bir süredir yazılar yayınlıyorken, teknolojiyi ve arkasındaki yaklaşımı daha fazla araştırmak istedik. Jeotermal enerji perspektifinden bakıldığında, lityum hikayesi, jeotermal gelişime tamamen farklı ve ek bir gelir akışı sağlayabileceği gerçeğinden dolayı oldukça ilgi çekici olmuştur. Bu nedenle, Kuzey Amerika’da gelişmiş malzeme ve enerji varlıklarına ilgi duyan çeşitlendirilmiş bir Kanadalı şirket olan MGX Minerals’in öyküsü ve çalışmaları, özellikle ortak jeotermal ve lityum “madencilik” faaliyetlerine bağlandığı durumlarda, jeotermal sektör için ilginçtir.

MGX Minerals İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Randall W. Keller ‘in Ekim 2018’de paylaştığı bazı görüşlerini tekrar yayınlıyoruz.

Randall W. Keller, yakında düzenlenecek olan IGC Invest Jeotermal Finans ve Yatırım Forumu’na (Almanya – 28 Mart 2019) katılacak.

igcinvest19_1120x300_newsletter

MGX Minerals Inc., Kuzey ve Güney Amerika’daki lityum operasyonları hakkında bir güncelleme yayınladı.

Kuzey Amerika’da, şirket endüstriyel atıksu akışı ve jeotermal lityum brine (jeotermal tuzlu su) örneklerinden kaynaklanan örneklerin brine analizleri ve pilot tesislerinin işlenmesini rapor etmektedir. Yatırım bankası Capstone Headwaters LLC, görüşmelere yardımcı oluyor.

Güney Amerika’da, Şirket Şili’de bulunan çoklu kaynaklanan örnekler üzerinde pilot tesis testini tamamlamıştır. MGX, bir dizi Güney Amerika madencilik şirketi ile ortak bir tuzlu su testi anlaşması imzaladı. Taraflar şimdi Şirketin lityum ekstraksiyon teknolojisini kullanacak potansiyel ortak girişim yerlerini belirlemek için çalışıyorlar.

Şirketin hızlı toparlanma süreci, lityum, magnezyum ve diğer mineralleri petrol ve gaz atıksu ve endüstriyel tesis atık suları da dahil olmak üzere çeşitli tuzlu sulardan lityum yoğunlaştırmaktadır. Süreç, patent başvurusu yapılan başvurular kapsamında halihazırda kapsanan tescilli bir tasarım sürecini kullanan bir nano-filtrasyon teknolojisini kullanmaktadır.

MGX ve mühendislik partneri PurLucid Treatment Solutions Inc. (“PurLucid”), bu hızlı geri kazanım tasarım sürecini, PurLucid’in atıksuları arındırmak üzere özel olarak lisanslanmış ve patentli nanoflotasyon teknolojisi ile birleştirmiştir. Kombine, bu teknoloji petrol sahası operasyonlarından belediye tedavi merkezlerine ya da temiz su yan ürünüyle bağımsız lityum ve mineral çıkarma üniteleri gibi çeşitli farklı senaryolarda kullanılabilir.

Kaynak: StockhouseThinkGeoEnergy