Haberler

Macar hükümeti jeotermal garanti fonu planlarını açıkladı

Budapeşte üzerinden görünüm, Macaristan (kaynak: flickr / Rodefeld, creative commons)
Cannur Bozkurt 24 Haz 2019

Macar hükümeti, uyarlanmış enerji stratejisinin bir parçası olarak jeotermal garanti fonu için planlar yaptığını belirtti.

Macarca yayın olan Világgazdaság’da yer alan son röportajda, Macaristan Enerji ve İklim Politikaları Devlet Sekreteri Péter Kaderják, bir jeotermal garanti fonu planladıklarını açıkladı. Bu fonla hükümet, jeotermal enerjiyi daha iyi kullanmayı planlarken, enerji depolama projelerine olan ihtiyacı da görüyor.

Yeni enerji stratejisi şu anki atom-karbon-yeşil önceliğini değiştiriyor mu?

Atomik ve yenilenebilir enerjinin rolü şu ana kadar üçlü olarak güvence altına alınmış gibi görünüyor, ancak artan karbon fiyatları ve iklim politikası çabaları nedeniyle Avrupa’daki kömür ve linyit tesislerinin iş ortamı ciddi şekilde bozulmuştur. Mátra Santrali (RWE’nin sahip olduğu linyit yakıtlı bir elektrik santrali), yerli enerji arzında önemli bir rol oynadığından, şirketin sahipleri ve yönetimi ile müzakere ettik. Şirket, Mátra Santrali’nin gelecekteki düşük karbon emisyonlarına uyum sağlayarak enerji üretiminde önemli bir rol oynamaya devam edebileceği gelişmeler hakkında düşünüyor.

Macaristan’da güneş enerjisi kullanımı artıyor. Enerji stratejisi bazı özel güç depolama modlarıyla kapatılacak mı?

Aslında, hava koşullarına bağlı, özellikle de güneş enerjisi üretimindeki üssel artış nedeniyle, onu elektrik sistemine entegre etmeye yardımcı olan esnek yeteneklere ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut birkaç çözüm var. Sistemi dengede tutmak için, iyi düzenlenmiş gaz santralleri, elektrikte dış ticaret, bazı sanayi şirketleri (kullanımlarını azaltarak) ve bu tür depolama seçenekleriyle esnek bir hizmet sağlanabilir. Gelişmeler zaten bu alanda rekabet etmektedir ve ayrıca iletim ve enerji dağıtım seviyelerinde yerel tıkanıklığı tetiklemede önemli bir rol oynayacaktır. Kısmen devlet desteğiyle üç büyük proje zaten tamamlandı.

Düzenleyici otorite ayrıca kendi alanında araçlar arıyor ve sistemin kontrolüne yardımcı olan diğer teknolojilerin girmesi durumunda piyasaya fayda sağlayacaktır. Çok kısa reaksiyon süresinde, zaten olgunlaşmış bir lityum-iyon depolama modu vardır, ancak kış için yaz aylarında depolanan elektrik birkaç saatlik ve mevsimsel depolama için saklayabilmeliyiz. Bu nedenle, özel sektör aktörlerinin bütçe desteği için başvurabilecekleri pilot projeler başlatılmalı ve ağ sektörü ne tür esnek hizmetlere ihtiyaç duyduğunu tanımlamalıdır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy