Haberler

Macar jeotermal geliştirici, Climeon’dan küçük ölçekli jeotermal enerji üniteleri aldı

Szentes Şehri havadan görünümü, Macaristan (kaynak: Civertan, commons.wikimedia)
Cannur Bozkurt 19 May 2019

Macar bir iştiraki aracılığı ile İsveçli Baseload Capital, Climeon'dan, Macaristan Szentes'deki küçük bir proje için jeotermal enerji üretim birimlerini sipariş etti.

İsveç kökenli ORC teknoloji tedarikçisi Climeon, yaptığı açıklamada, Macaristan’daki jeotermal ısı üretim santralleri için ilk siparişini kazandığını ve yeni bir coğrafi pazara girdiğini açıkladı. Açıklamaya göre sipariş değeri yaklaşık 9 milyon SEK (yaklaşık 900 bin ABD Doları) tutarında olan Isı Gücü modülleri Baseload Capital Hungary tarafından satın alınacak.

Climeon’un CEO’su Thomas Öström: “Orta ve Doğu Avrupa’da jeotermal ısı enerjisi potansiyeli büyük ve son aylarda bölgedeki birçok ülkenin potansiyelini araştırıyoruz. Kaplıcalar için jeotermal su kullanma geleneğine sahip bir ülke olan Macaristan’da ilk siparişimizi aldığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

Öström açıklamasına şöyle devam etti: “Baseload Capital Hungary, servis ücretleri ve yazılım lisansları hariç, 9 milyon SEK değerinde bir Isı Gücü modülü siparişi vermiştir. Jeotermal endüstrisinde tanınmış bir mühendislik firması olan Mannvit ve Cam Consulting lisanslama sürecine ve santralin yapımına katılacak. Isı Gücü modülleri 2019’da teslim edilecek ve Macaristan’ın güneydoğu kesiminde, Szentes’de zaten var olan bir jeotermal kuyusundan temiz elektrik üretecek.”

Szentes Belediye Başkanı Imre Szirbik ise şu açıklamalrda bulundu: “Macaristan çok büyük bir jeotermal potansiyele sahiptir. Yakın zamana kadar, bu kaynaktan elde edilen karlı elektrik üretimi ancak birkaç yerde mümkündü. Şimdi Climeon’un teknolojisi ile bu tür elektrik üretimini ülkenin daha fazla bölgesine yaymanın bir yolu olduğu görülüyor ve Szentes’deki mevcut kuyularımızın güç üretim olanaklarından yararlanmaları için onları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, 27 yıl önce belediye başkanı olarak göreve başladığım günden bu yana yapmak istediğim bir şeydi.”

Baseload Capital CEO’su Alexander Helling ise konuya ilişkin düşüncelerini şu sözleri ile dile getirdi: “Macaristan’daki bu pilot proje, Baseload Capital adına tüm bölge için atılan bir ilk adım olacaktır. Bunu, bölgeye yenilenebilir bir temel yük sağlayan Enerji Santrali portföyüne girmek ve oluşturmak için stratejik bir hareket olarak görüyoruz. “

Climeon’un CEO’su Thomas Öström, bu siparişin Orta ve Doğu Avrupa’daki daha fazla Isı Gücü projesi için stratejik olarak önemli bir adım olduğunu ve daha yeşil bir Avrupa yaratılmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy