Haberler

Macaristan’da daha fazla jeotermal enerji ve ısınma gelişimi için planlar açıklandı

Turawell geothermal plant, Hungary (source: KS Orka)
Eren Günüç 9 Haz 2018

Çin-İzlanda oraklığında KS Orka, Macaristan'da daha fazla jeotermal ısıtma ve güç gelişimi planlarını açıkladı. Şirket, bundan sonraki gelişim aşamasında, 40 MW'lık elektrik üretim kapasitesini ve 100 MW'lık ısıtma kapasitesini geliştirmeyi planlıyor.

KS ORKA, jeotermal enerjide 40 MW ve jeotermal ısıtma kapasitesinde 100 MWth ek geliştirme planlaması yaparak, Macaristan’da jeotermal kalkınmaya devam edeceğini açıkladı. Bu gelişme alanı, şirketin Budapeşte / Macaristan yakınlarında inşa edilen ilk santralinden uzak değil.

Haber, Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó’nun bu hafta Şanghay’a yaptığı resmi ziyaret sırasında KS ORKA’nın çoğunluk hissedarı Kaishan tarafından açıklandı. Bir sonraki planlanan projenin maliyetinin ise 140 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor.

KS ORKA bir Çin- İzlanda ortak girişimidir ve Macaristan’da, Kasım 2017’de faaliyete geçen ilk jeotermal enerji santralini inşa etmiştir. Santral, 3 MW güç ve 7 MWth ısıtma kapasitesi üreten bir kombine ısı ve elektrik santralidir.

Kaynak: Şirket Duyurusu, ThinkGeoEnergy aracılığıyla