Haberler

MB Holding, Hırvatistan’da ikinci jeotermal enerji santrali projesinde ilerlemeye devam ediyor

Velika Ciglena JES, Hırvatistan (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 6 Eyl 2019

MB Holding, Hırvatistan'da geliştirileceği ikinci jeotermal enerji projesini açıkladı ve planlanan 19.9 MW Legrad ORC jeotermal enerji santrali için mühendislik çalışmalarına yönelik sözleşme imzaladı.

MB Holding tarafından yapılan duyuruda, Velika Ciglena’nın ardından Hırvatistan’da ikinci bir Jeotermal Elektrik Santrali projesinin inşaatıyla çalışmaların devam ettiği bildirildi.

MB Holding’in % 100 iştiraki olan MB Geothermal, 19.9 MW’lık Legrad ORC Jeotermal Santralinin mühendislik işleri için Hırvat şirketi Ekonerg ile sözleşme imzaladı.

Legrad enerji santrali, Hırvatistan’ın kuzeyindeki Koprivnica kasabası yakınlarında olacak. Geliştirilmiş mühendislik sistemleri (EES) ile inşa edilecek ve yıllık olarak yaklaşık 100.000 varil petrole eşdeğer yenilenebilir enerjiden yaklaşık 165 GWh elektrik üretecek. Jeotermal enerji hava şartlarına bağlı olmadığından, santral Kuzey Hırvatistan’ın elektrik iletim sistemine sürekli bir enerji sağlayıcısı olacak. MB Geothermal, geçtiğimiz günlerde enerji bağlantısı incelemesi için Hırvat iletim şebekesi operatörü HOPS’ye de başvurdu.

Bu, MB Holding’in Hırvatistan’da geliştirdiği ikinci büyük jeotermal projesi. Grup ayrıca, Hırvatistan’daki ilk jeotermal enerji santrali olan ve Avrupa Birliği’ndeki en büyük ikili prensibi (ORC) olan Bjelovar’a yakın olan mevcut Velika Ciglena Jeotermal Santrali’ni de işletiyor. Santralin toplam brüt gücü 16.5 MW ve 10 MW için Hırvat enerji piyasası işletmecisi (HROTE) ile elektrik alım anlaşması var; bu da yaklaşık 29.000 Hırvat hanenin ortalama enerji tüketimine ve aylık 7.3 GWh üretimine karşılık geliyor.

MB Holding’in orta vadeli kurumsal projeksiyonları, Hırvat Operasyonlarında 80 MW kurulu güce sahip Jeotermal Santrallerin kapasitesine ulaşacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy