Haberler

Meksika, jeotermal kalkınma için risk azaltma planına 109 milyon dolar kredi sağladı

Popocatepetl, Meksika (kaynak: Thinkgeoenergy haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 8 Ağu 2018

Inter-Amerikan Kalkınma Bankası, Meksika'daki jeotermal projelere özel yatırımları artırmayı amaçlayan 108,6 milyon dolarlık kredinin modifiye edilmesini onayladı.

Inter-Amerikan Kalkınma Bankası (IDB), jeotermal kaynaklardan elektrik üretim projelerine özel yatırımları arttırmayı amaçlayan 108,6 milyon ABD Doları tutarında risk azaltımına yönelik kredinin geliştirilmesini onayladı ve yatırımcıların, projelerin farklı aşamalarında kullanabileceği bir dizi finansal mekanizma hazırladı.

Kredi arama, sondaj, saha hazırlıkları, projelerin inşaası ve işletilmesi gibi aşamaların yanı sıra yatırımcılar için temel engel olan kaynağın keşfine yönelik riskin azaltılmasına yönelik bir model içermektedir.

Programın hedefi, 10 yıllık bir süre boyunca 300 MW’a kadar jeotermal kapasiteyi finanse etmektir. Ayrıca Meksika’nın jeotermal sektörüne katkı sağlayacak diğer kamu ve özel fonları da, tahmini yatırım seviyelerini, kanıtlanmış jeotermal rezervler için 4,2 milyar ABD Doları’na çıkarmayı planlamaktadır.

Meksika sera gazları üretiminde, Latin Amerika’da birinci, dünyada ise 12. sırada. Ülke, bu emisyonları 2030 yılına kadar % 25 azaltmayı hedeflemekte. En yüksek düşüş potansiyeline sahip alan ise enerji sektörü. Dahası, Meksika’nın enerjisinin % 80’i fosil yakıtlardan elde edilmeye devam ediyor ve bu da ülkenin enerji üretim sistemini sürdürülebilir ve kârlı hale getirmesini zorlaştırıyor.

Kaynak: THINKGEOENERGY