Haberler

Meksikalı araştırmacılar pilot projede jeotermal gıda kurutucusu kurdular

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 21 Oca 2019

Meksika'da UNAM iiDEA araştırmacıları, gıda atıklarıyla mücadele etmek ve yerel tarımsal faaliyetler için ihracat fırsatlarını genişletmek amacıyla, Nayarit, Meksika'da jeotermal enerji kullanan bir gıda kurutucu kurdular.

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi (UNAM)’de, Mühendislik Arıtma ve Alternatif Enerji Enstitüsü, iiDEA tarafından yeni bir jeotermal gıda kurutucusu kurulmuştur.

Kurutucu ananas, mango veya avokado gibi meyvelerin ve biber, yonca ve hatta et gibi diğer yiyeceklerin işlenmesi için yararlı bir araçtır ve günde 600 kilogram ürün elde edilebilmektedir.

Meksika’da gıda atığı, depolama kapasitesi olmamasından ötürü,  gıdaların yaklaşık% 40’ını veya 20,4 milyon tonu israf edilmesi sorununu yaratmaktadir.

Makinenin prototipi San Pedro, Nayarit’teki Lagunillas’taki bir jeotermal alanda kurulacak,  bir adet 25 MW flaş yoğuşma tesisi ve iki adet 5 MW geri basınç ünitesi icerecek.

Aviña Jiménez, Meksika’da gıdanın% 40’ının boşa harcandığına dikkat çekti, çünkü ürünlerin depolanması ya da örneğin meyve sularında, reçellerde ya da kurutulmuş ürünlerde aşırı meyve hasadı dönüştürülmesi için yeterli kapasite olmadigindan, bu proje ile yerel ekonomik kalkınmayı teşvik etmek ümit edilmektedir, çünkü üreticiler bozulmalarını önlemek için mahsullerini hızlı bir şekilde satmak zorunda kalmayacaklardır.

“Sadece kayıplar azalmayacak, aynı zamanda 60 ila 70 arasında doğrudan iş ve eşit sayıda dolaylı iş olacak. Üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen prototip, altı ton taze ürüne eşdeğer olarak, günde 600 kilogram susuz kaldırabilmektedir. Kilo kaybıyla birlikte, onları soğutmaya gerek kalmadan, ihtiyaç duyulan yere taşımak daha kolay olacak” dedi.