Haberler

MGX Minerals jeotermal sulardan lityum üretimi üzerine gelişme kaydetti

Chemetall Foote Lithium Operation in Clayton Valley, Nevada (source: flickr/ Doc Searls, creative commons)
Avatar Eren Günüç 1 May 2018

MGX Minerals, Güney Amerika ve Kuzey Amerika jeotermal tuzlu su örneklerinden işlenmiş lityuma sahip olduklarını açıkladı.

MGX Minerals Inc., Kuzey ve Güney Amerika’daki lityum operasyonları hakkında bir güncelleme yayınladı.

Kuzey Amerika’da, şirket endüstriyel atıksu akışı ve jeotermal lityum brine (jeotermal tuzlu su) örneklerinden kaynaklanan örneklerin brine analizleri ve pilot tesislerinin işlenmesini rapor etmektedir. Yatırım bankası Capstone Headwaters LLC, görüşmelere yardımcı oluyor.

Güney Amerika’da, Şirket Şili’de bulunan çoklu kaynaklanan örnekler üzerinde pilot tesis testini tamamlamıştır. MGX, bir dizi Güney Amerika madencilik şirketi ile ortak bir tuzlu su testi anlaşması imzaladı. Taraflar şimdi Şirketin lityum ekstraksiyon teknolojisini kullanacak potansiyel ortak girişim yerlerini belirlemek için çalışıyorlar.

Şirketin hızlı toparlanma süreci, lityum, magnezyum ve diğer mineralleri petrol ve gaz atıksu ve endüstriyel tesis atık suları da dahil olmak üzere çeşitli tuzlu sulardan lityum yoğunlaştırmaktadır. Süreç, patent başvurusu yapılan başvurular kapsamında halihazırda kapsanan tescilli bir tasarım sürecini kullanan bir nano-filtrasyon teknolojisini kullanmaktadır.

MGX ve mühendislik partneri PurLucid Treatment Solutions Inc. (“PurLucid”), bu hızlı geri kazanım tasarım sürecini, PurLucid’in atıksuları arındırmak üzere özel olarak lisanslanmış ve patentli nanoflotasyon teknolojisi ile birleştirmiştir. Kombine, bu teknoloji petrol sahası operasyonlarından belediye tedavi merkezlerine ya da temiz su yan ürünüyle bağımsız lityum ve mineral çıkarma üniteleri gibi çeşitli farklı senaryolarda kullanılabilir.

Kaynak: Stockhouse, ThinkGeoEnergy