Haberler

Mısır’da, jeotermal potansiyeli araştırmaya yönelik ulusal çaba göstemi için işbirliği imzalandı

Mısırlı ortaklar anlaşma imza töreni, Temmuz 2019 (kaynak: Ashrqalawsat)
Cannur Bozkurt 25 Tem 2019

Mısır'da elektrik üretimi için jeotermal enerji kullanımının fizibilitesini araştırmak amacıyla, hem özel hem de kamu aktörleri tarafından bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Bölgeden bildirildiği üzere, Güney Mısır Vadisi Petrol Holding Şirketi, Yeni ve Yenilenebilir Enerji Geliştirme ve Kullanım Kurumu ve Ulusal Astronomik ve Jeofizik Araştırma Enstitüsü, Jeotermal Enerji konusunda üç yıllık bir mutabakat imzaladı.

İşbirliği, Devlet Bakanlığı’nın yenilenebilir enerjinin elektrik enerjisi üretimine katkısını % 20’ye yükseltmek için stratejisini harekete geçirme konusunda uzmanlık ve kadroların katkısı çerçevesinde gelişti.

Toplantıya Müh. Güney Vadisi Şirketi Başkanı Mohamed Abdel-Azim, Yeni ve Yenilenebilir Enerji Kurumu CEO’su Ulusal Astronomik ve Jeofizik Araştırma Enstitüsü Başkanı Dr. Mohamed El-Khayat, Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gad El-Kadi ve Alman İnşaat Bankası Kuzey Afrika Enerji Projeleri Müdürü Sebastian Shelde katıldı.

Müh. Güney Vadisi Başkanı Mohamed Azim, projenin, Yeni Vadi ve Yenilenebilir Enerji Kurumu tarafından temsil edilen Güneydoğu Teknik Temsilcisi ve Ekonomik Kuruluş ve Astronomik Araştırma Enstitüsü’nün temsil ettiği bilimsel kuruluş arasındaki üçlü işbirliğine tanık olduğunu belirtti.

Güney, yenilenebilir enerjilerin ve doğal kaynakların elektrik üretiminde % 20’ye katkısını artırmak üzere Devlet stratejisinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan projelerden biri olan elektrik enerjisi üretiminde jeotermal enerjiden yararlanılması için projenin ekonomik fizibilitesine gerekli tüm verileri sağlayacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy