Haberler

MTA tarafından Trakya Bölgesi’nde 4 Yeni Jeotermal Kaynak Keşfedildi

Trakya Bölgesi'ndeki MTA Jeotermal Sondajlarında Kuyu Üretimleri (Haber Kaynağı ve Fotoğraf: Dr. Lütfi Taşkıran / MTA Trakya Jeotermal Enerji Aramaları Proje Başkanı)
Eren Günüç 2 Eyl 2017

Kırklareli-Asılbeyli, Tekirdağ-Saray, Kırklareli-Vize ve İstanbul-Silivri olmak üzere Trakya Bölgesi'nde MTA tarafından 4 yeni jeotermal kaynak keşfedildi.

 

1005 MW Jeotermal elektrik üretim kurulu gücüne ulaştığımız ve jeotermal elektrik üretimi ile dünya dördüncüsü olduğumuz şu günlerde ülkemizin her noktasından jeotermal sektörü için umut verici haberler geliyor ve bu haberleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Trakya Bölgesinde MTA tarafından 4 yeni jeotermal kaynak keşfedildi!

Trakya Bölgesi’nde yer alan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde günümüze kadar bilinen herhangi bir jeotermal alan mevcut değildi.

MTA Genel Müdürlüğü, 2013 yılında bölgede başlattığı jeotermal enerjiye yönelik jeolojik ve jeofizik araştırmalar sonucunda belirlenen lokasyonlarda 2015 yılında ilk jeotermal araştırma sondaj çalışmasını tamamladı.

  • Kırklareli il merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Asılbeyli mahallesinde yapılan sondaj 1500 m derinliğinde olup, kompresör ile yapılan üretimde 57 oC sıcaklıkta ve 30 lt/sn debide sıcak akışkan elde edilmiştir. Ayrıca kuyu yaklaşık 4 lt/sn debide artezyenik üretime sahiptir. Bu değerlerle Trakya bölgesinin ilk jeotermal alanı ortaya çıkarılmış oldu.
  • Daha sonra bölgedeki araştırmalar genişletilmiş ve Tekirdağ-Saray ilçe merkezinde yapılan 1500 m derinliğe sahip ikinci sondaj çalışmasında da aynı üretim değerlerine sahip sonuçlar elde edilmiştir.
  • 2016 yılında Kırklareli-Vize ilçesinde 2200 m derinliğe sahip üçüncü araştırma sondajı yapılmıştır. Bu sondajdan da kompresörle 43 oC sıcaklıkta ve yaklaşık 5 lt/sn debide jeotermal akışkan elde edilmiştir.
  • Son olarak İstanbul-Silivri’de 2017 yılında yapılan 1500 m derinlikteki sondaj çalışmaları sonucunda kompresörle 60 oC sıcaklıkta ve 10 lt/sn debide sıcak akışkan elde edilmiştir.

Bu üretim değerleriyle Avrupa’ya ve İstanbul’a çok yakın olan bölgede sera ısıtmasından termal turizme kadar farklı alanlarda yeni ekonomik gelişmeler yaşanması beklenmektedir.

MTA Genel Müdürlüğü tarafından ortaya çıkarılan yeni keşiflerle jeotermal unsurların ve yüzeysel verilerin çok az olduğu bölgenin jeotermal potansiyeli ve jeotermal enerji araştırmalarına bakış açısı köklü olarak değişmiştir.

2018 yılında bölgede çalışmalar devam edecek olup Edirne ilinde de jeotermalin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Kaynak: 

Dr. Lütfi TAŞKIRAN (Jeoloji Yük. Müh.)
Trakya Jeotermal Enerji Aramaları Proje Başkanı
MTA Genel Müdürlüğü, Enerji Hammadde Etüt ve Arama Dairesi.