Haberler

Nairobi ile Olkaria jeotermal alanını birleştiren ek iletim hattı

Uhuru Park, Nairobi/ Kenya (source: flickr/DEMOSH, creative commons)
Eren Günüç 7 May 2018

Kenya Elektrik İletim Şirketi (KETRACO), Kenya'nın jeotermal tesislerinden başken Nairobi'ye elektrik için alternatif bir rota sunan yeni bir iletim hattını devreye aldı.

Kenya Enerji Bakanlığı Kabine Sekreteri, Sn. Charles Keter, Nairobi Milli Parkı üzerinden Athi Nehri’nden Embakasi’ye giden 7 km’lik 220kV yeraltı kablo hattını devreye aldı.

İletim hattı Kenya Electricity Transmission Company Limited (KETRACO) tarafından yürütülmektedir ve alternatif bir güç rotası ile Olkaria’dan Nairobi’ye ek kapasite sunmakta ve böylece şehirdeki gücün güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini büyük ölçüde geliştirmektedir.

Devreye alma sırasında konuşan CS Keter, şebeke istikrarı ve güvenilirliği elde etmeyi içeren hattın önemini vurgulayarak bölgedeki yatırımcılar için cazip bir ortam yarattı. Bu, Keter’e göre, hükümetin Büyük Dört Gündemi’yle aynı doğrultuda ekonomik büyüme ve istihdama yol açacaktır.

CS Keter, “Hat Nairobi ve çevresine alternatif bir güç kaynağı sağlayacak ve iletim kayıplarını azaltarak güç maliyetini azaltacaktır” dedi.

KETRACO Yönetim Kurulu Başkanı Eng James Rege, “Proje, birçok vandalizm olayı da dahil olmak üzere birçok zorlukla karşılaşsa da, bölgedeki ilk kablonun artık tamamlandı ve bu hattın Nairobi metropolünün etrafında fiziksel bir halka olduğuna seviniyoruz.” Dedi.

Bu 7 km’lik yeraltı kablosu gerekliydi, hat Milli Park’ın içinde ve aynı zamanda uçuş yolu alanının içinden geçmekteydi.

Yeraltı kabloları, iki büyük projenin (Mombasa-Nairobi ve Suswa-Isinya) Nairobi Şehri’ne girip Olkaria jeotermal alanları ile ülkenin en büyük şehirlerini bağlayacağı bir köprü görevi görecek.

Kaynak: KTS TV, ThinkGeoEnergy aracılığıyla