Haberler

Norveç’te yeni jeotermal ısıtma projesi başladı

Trondheim, Norveç (kaynak: flickr / Almusaiti, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 3 Nis 2019

Norveç'in Ulusal Polis Acil Müdahale Merkezinin alanı aynı zamanda ülkenin sondaj teknolojisinin sınırlarını zorlayacak 1500 metre derinliğinde dört jeotermal kuyu için sondaj alanı oldu.

Jeotermal ısıtma için dört kuyu sondajı şu anda Norveç’in Kayak Belediyesi Taraldrud’da devam ediyor. Sondaj sahası, 2020 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanan yeni bir Ulusal Polis Acil Müdahale Merkezinin inşaat alanında gerçekleşmekte. İnisiyatif için maddi desteğin Enova tarafından sağlandığı projede, sondaj Kaya Enerjisi ve Basum Delme isimli iki Norveçli şirket tarafından yapılıyor.

Isıtma maliyetlerinde tasarruf

Jeotermal kuyular ile, merkezin helikopter alanları için kar eritme, sokak ısıtması ve merkezin iç mekan alanının ısıtılması yoluyla kar sağlanması bekleniyor. Dört kuyunun da çalışmasıyla birlikte, cadde ısıtma maliyetleri metrekare başına 200 NOK’dan 15 NOK’ya düşürülebilecek. Jeotermal ısıtmaya bağlı olarak yıllık tasarrufun 1,7 milyon NOK olduğu tahmin edilmekte.

38 milyon NOK (4,4 milyon dolar) toplam yatırım maliyetinin yaklaşık yüzde 40’ı Enova tarafından sağlandı. Adalet ve Acil Durum Planlama Bakanlığı proje yöneticisi Paul Torgersen, “Enova’nın parası olmadan, sondaj projesini başlatmak bizim için ekonomik olarak uygun olmazdı. Destek, Maliye Bakanlığı’ndaki yönlendirme grubunun yatırıma evet demesini tetikledi. Başlangıçta projenin çevresel faydaları ve yaşam döngüsü maliyetleri hakkında endişeliydiler.” açıklamalarında bulundu.

Yenilikçi sondaj yöntemleri

Dört kuyu, Norveç’te yalnızca ikinci kez denenecek olan 1500 metre derinliğe kadar gitmek üzere tasarlandı. Kuyuların sondajlarını daha hızlı ve daha düşük maliyetle tamamlamak için sondaj şirketleri basınçlı hava kullanan özel bir sondaj yöntemini seçtiler. Projenin sondaj ve borulama müdürü Per Daniel Petersen’e göre, “Çekiç darbeleri, delme işini döner delme işlemine kıyasla daha ucuz ve daha hızlı hale getiriyor”.

Rock Energy’nin proje yöneticisi Bjorn Mosskull ise, 1.000 ila 1.500 metre derinlikte sondaj yapmak, sıradan kuyu projelerinden çok daha güçlü matkaplar gerektirdiğini belirterek “Yeşil kuyularda tacı sondaj sırasında oldukça sık değiştirebiliyorsunuz. Sondaj dizisinin alt kısımdaki bir şeyi tamamen değiştirip delme işlemine devam etmeden önce 1.000 metrelik sondaj dizisi çekecekseniz, bir araya getirecekseniz, yüksek maliyet.” açıklamalarında bulundu.

Önümüzdeki birkaç gün içinde şantiyeye ek bir sondaj kulesi taşınacak. Böylece sondaj ilerleme oranının her gün 100 metre olması öngörülüyor. Bu, ekibin 1 Kasım tarihine kadar hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmalı. Dört kuyunun sondajı tamamlanamamış olsa bile, biten kuyular ile projenin hayata geçirilebileceği düşünülüyor.

Korunan iyimserlik

Enova İnşaat’dan kıdemli danışman olan Frode Olav Gjerstad, Norveç’te daha çevre dostu ve uygun maliyetli kullanılabilecek büyük bir termal potansiyel olduğuna inanıyor. Gjerstad’a göre “1500 metre derinlikte Norveç’te ikinci sefer sondaj yapılıyor ve hala bilinmeyen şeyler var. Doğal olarak, veri toplamak ve benzer projeleri yürütmek için bilgileri kullanmak istiyoruz. Örneğin, sıcaklıklar, kapasite ve kuyuların zaman içindeki performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyoruz”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy