Haberler

Orcan Energy ve E.ON, endüstriyel ısı gücü teknolojisi teklifinde ortak olacak

Orcan Energy Enerji Üretim Birimleri (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 11 Kas 2019

Alman Orcan Enerji ve E.ON Business Solutions, jeotermal enerji sektörü için de uygun olan ısı enerjisi teknolojisine dayalı endüstrinde, karbon içermeyen güç kaynağı için bir işbirliği yaptığını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde paylaşılan bir bülten ile, Alman Orcan Enerji ve E.ON, ısı enerjisi teknolojisine dayalı sanayi için karbon içermeyen güç kaynağı için bir işbirliği yaptıklarını açıkladılar.

Günümüzde sanayide kullanılan ısının yaklaşık yarısı kaybedilmekte, bu ısı çok değerli olmasına rağmen havaya salınmaktadır. Endüstriyel atık ısı en uygun şekilde kullanılıyorsa, yalnızca Almanya’da yılda 23 terawatt saatten fazla karbonsuz, temiz elektrik üretilebilir. Bu da tüm Alman hane halklarının 7,3 milyonunu veya yüzde 18’i için enerji sağlanması demektir.

Gelecekte bu devasa potansiyelden daha fazla faydalanmak için, atık ısı çözümlerinin lider üreticisi E.ON ve Orcan Energy güçlerini birleştiriyor: işbirliği içinde, her iki şirket de yenilikçi ikinci nesil ORC çözümleri (verimlilik paketleri) sunuyorlar. Spesifik olarak, bu, E.ON’un müşterilerine, Orcan Energy’nin çözümleri yoluyla elde ettiği atık ısıdan elde edilen, karbon içermeyen ve uygun maliyetli elektrik sağladığı anlamına gelmekte. Planlamadan kuruluma, finansmana, tesis işletmesine ve bakımına kadar E.ON, enerji tedarikini eksiksiz ve özel bir paket olarak devralıyor. Orcan Energy’nin yenilikçi verimliliği PACK’leri, sanayi, jeotermal kaynaklar, CHP’ler gibi enerji üreten tesisler ile birlikte, artı sıcaklığın üretildiği herhangi bir yerde kullanılabilecek. Duş kabini büyüklüğünde olan üniteler genellikle çok kolay ve hızlı bir şekilde bağlanarak, her türlü atık ısıyı karbonsuz ve değerli elektriğe dönüştürecek.

İşbirliği ile E.ON ve Orcan Energy, endüstriyel operatörlerin kaynakları koruyacak şekilde ve aynı zamanda çevre açısından ekonomik olarak çalışmasını kolaylaştırmak istiyor. 2030’a gelindiğinde, atık ısının etkili kullanımı 130 milyon tona kadar iklimi tehdit edici karbon emisyonu tasarrufu sağlayabilir.

E.ON’un B2B Çözümleri Almanya Ülke Başkanı Dr. Ing. Alexander Fenzl: “İşbirliği yeni, sürdürülebilir ve merkezi olmayan bir enerji dünyasına doğru atılmış bir adım: Orcan Enerji’nin atık ısı çözümleri sayesinde, endüstriyel ve ticari müşterilerimize enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaları ve süreçlerini karbondan arındırmalarına yardımcı olabiliriz” dedi.

Orcan Enerji CEO’su Dr. Andreas Sichert ise: “Bu modelle, müşterilerimize kesinlikle kaynak tasarrufu sağlayan iki şekilde çalışma imkanı sunuyoruz. Birincisi, büyük yatırımlar yapmak zorunda değiller ve temel yeterliliklerine odaklanabiliyorlar. İkincisi de süreçlerini sürdürülebilir ve temiz bir gelecek için hazırlayabiliyorlar.” açıklamasında bulundu.

Orcan Energy’de CFO olan Wolfgang Brand ise konuya ilişkin görüşlerini şöyle paylaştı: “Orcan Enerji’nin teknolojisi jeotermal enerji sektöründe kullanım için çok uygundur. Özellikle elektrik üretim maliyetinin yüksek olması ve modüler yaklaşımın jeotermal enerji sektörüne son derece rekabetçi bir teklif sunması söz konusudur.”

E.ON Business Solutions GmbH, ticari, endüstriyel ve kamu sektöründeki müşteriler için entegre enerji çözümlerinde uzmanlaşmıştır. Şirket, enerji verimliliği, merkezi olmayan enerji üretimi, esneklik, sanal enerji santralleri ve batarya depolaması alanlarında özel çözümler sunmaktadır. Bir enerji ortağı olarak, şirket müşterileri için maliyet tasarrufu sağlamakta ve enerji tüketimini ve CO2 emisyonlarını sürdürülebilir bir şekilde azaltmaktadır.

Orcan Energy AG, atık ısın Organik Rankine Çevrimi (ORC) teknolojisine dayanarak elektriğe dönüştürülmesi için verimli enerji çözümleri geliştiren, üreten ve satan lider bir Avrupa CleanTech şirketidir. Orcan Enerji, 2008 yılında Dr. Andreas Sichert, Dr. Andreas Schuster ve Richard Aumann tarafından kurulmuş olup, çeşitli sanayi sektörlerinden şirketlere, sanayinin kullanılmayan muazzam atık ısı potansiyelini ortaya çıkaran basit, maliyet tasarruflu ve verimli bir enerji çözümü sunmak amacıyla kurulmuştur. Şimdiye kadar Orcan Energy AG, dünya çapında 200’den fazla modül satmış ve onu evrensel olarak düşük sıcaklık sektöründeki en büyük sağlayıcı haline getirmiştir. Orcan Enerji müşterileri, dünya çapında en düşük enerji maliyetinde temiz elektrikten faydalanmaktadır.  Muazzam küresel atık ısı potansiyeli göz önüne alındığında, şirket kendini yarının enerji dünyasında vazgeçilmez bir oyuncu olarak görmektedir.

Orcan Energy, Çin’in önde gelen Entegre Enerji Üretimi Şirketi VPower Group International Holdings LTD ve Asya’da yeni pazarlar geliştirmek için finansal açıdan güçlü CITIC Pacific Ltd ile ortak girişim kurdu. Orcan Energy AG, 60 kişiyi istihdam ediyor ve merkezi Münih’te bulunuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy