Haberler

Ormat, Hawaii’deki jeotermal tesisini güvenceye almak için adımlar atıyor

Fissures opened near the geothermal power plant of Puna Geothermal Venture (source: USGS)
Eren Günüç 19 May 2018

Ormat, Puna Jeotermal Santrali'nde acil müdahale planına uygun olarak santrali güvenceye almak için çeşitli adımlar atıyor.

Ormat Technologies Inc., 3 Mayıs 2018’de patlayan ve lav akıtmaya devam eden Kilauea Yanardağı’ndan yaklaşık 15 mil uzaklıkta bulunan Puna Jeotermal Enerji Santrali hakkında bir güncelleme yayınladı.

Santral ve şirket personeli, Puna tesisiyle ilgili olarak yerel ve eyalet yetkilileri ve HELCO yetkilileriyle yakın iletişim halinde olmaya devam ediyor. Puna tesislerini acil müdahale planına uygun olarak güvenceye almak için çeşitli adımlar atılmıştır.

Bu adımlar şunları içeriyor:

  • Elektrik üretimi çevrimdışı duruma getirmek
  • Tüm jeotermal kuyuların kapatılması
  • Jeotermal kuyuların etrafına fiziksel engeller ve koruyucu kaplamalar yerleştirilmesi
  • Tesisten yanıcı maddelerin tesis dışında bir depolama alanına çıkarılması
  • Jeotermal kuyuların güvenceye alınması ve çevredeki herhangi bir tehlikenin hafifletilmesi ve jeotermal kuyuların zarar görmemesi için önlemlerin uygulanmasında devlet acil durum ajansları ile birlikte çalışmak

Şu anda Puna tesislerinde zemin üzerinde fiziksel bir hasar yok, ancak Ormat Teknolojileri CEO’su Isaac Angel, Volkanik püskürmenin Puna jeotermal kuyuları üzerindeki etkisini ancak durum stabilize edildikten sonra değerlendirebileceğiz diyor.  “Durumu HELCO ve yerel ve eyalet yetkilileri ile koordineli olarak izlemeye devam ediyoruz. Puna operasyonlarını güvenli olduğu anda santrali yeniden çevrim içi yapacağımız umuyoruz ”diye ekliyor.

Puna Geothermal Venture GP’nin (PGV) sahibi olduğu ve işlettiği 38 MW Puna elektrik santrali, Ormat’ın toplam üretim kapasitesinin yaklaşık % 4,5’ini yansıtmaktadır. 2017 yılında PGV yaklaşık 11 milyon dolar net gelir elde etti.

Ormat, volkanik patlama ve deprem durumunda sigorta kapsamını kapsayan 100 milyon $ ‘lık (kombine) maddi ve işletme kesintisi sigortası poliçelerine sahip. Şirket, sigorta acentesi ile çalışmakta ve Puna’daki durumla ilgili sigorta şirketlerine ihbarda bulunarak iş kesintisi kapsamında bir talep sunmayı beklemektedir.

Volkanik faaliyetlerin durumu hakkında güncel bilgilere Volcano service of the U.S. Geological Survey ile ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Ormat Company release, ThinkGeoEnergy aracılığıyla